9. Uluslararası Ankara Kukla Festivali başlıyor

9. Uluslararası Ankara Kukla Festivali yarın başlıyor. Festivale Türkiye ve  7 ülkenin kukla sanatçıları, 18-22 Ekim tarihleri arasında  hazırladıkları kukla oyunlarını Ankara’da sergileyecek. 

KUKSADER ve Tiyatro Tempo’nun birlikte hazırladıkları  festivalin ilk günü  Bulgaristan’ın Varna Devlet Kukla Tiyatrosu “Orakçılar” oyunuyla başlayacak.

Festivalde ayrıca, Bulgaristan, Almanya, Güney Afrika, Gürcistan, İran, İspanya, Rusya ve Türkiye’den kukla sanatçıları, 12’si çocuk ve gençlere, 4’ü ise yetişkinlere yönelik olmak üzere 16 oyunu izleyicilerle buluşturacak.

Kukla sanatının Türkiye’de daha fazla tanınması, yaygınlaşması ve gelişmesine katkı sağlaması hedeflenen festivalde, kukla sanatının gücü ve anlatım zenginliğine ilişkin seminer, söyleşi ve atölyeler de düzenlenecek.

Bu kapsamda, Dr. Nedim Yıldız “Tiyatro ve Müzik”, Bulgaristan’dan Katerina Ilkova “Kukla Tiyatrosunda Ses Kullanımı” ve Haluk Yüce “Kukla Oynatımında Temel İlkeler” başlıklı seminer, söyleşi ve atölyeler gerçekleştirecek.

22 Ekim’de sona erecek festivalin detaylı programına, “ankarakuklafest.com” internet sitesinden ulaşılabiliyor.

 

Kaynak: Kanal B

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
E-posta
RSS

Benzer Haberler

Daha fazla haber oku