ABD, “çatışmalara ara verme” çağrısını veto etti

BM Güvenlik Konseyi’nde, Brezilya tarafından hazırlanan, Gazze Şeridi’ne insani yardım sağlanması için İsrail ve Hamas arasındaki çatışmalara ‘ara verme’ çağrısında bulunan karar tasarısı karar tasarısı, ABD tarafından veto edildi. Tasarı, 12 üye tarafından desteklenirken, Rusya ve İngiltere çekimser kaldı.

“Çatışmalara ara verme” çağrısı

Karar tasarısında, Gazze Şeridi’ne insani yardım sağlanması için İsrail ve Hamas arasındaki çatışmalara ‘ara verme’ ve  İsrail’e Gazze’deki sivillerin ve BM personelinin güneye taşınması yönündeki emrini iptal etmesi çağrısında bulunularak, Hamas’ın saldırıları kınandı. Karar tasarısında ayrıca, sivillere yönelik her türlü şiddet ve düşmanlık ile her türlü terör eylemi kınanarak, tüm rehinelerin derhal ve koşulsuz serbest bırakılması çağrısında bulunuldu.

“Gazze’deki krize Hamas’ın kendi eylemleri neden oldu”

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, ABD‘nin Gazze’deki insani krize çözüm bulmak için İsrail, bölge ülkeleri, Birleşmiş Milletler ve diğer ortaklarıyla birlikte çalıştığını belirterek, “Gazze’ye mümkün olan en kısa sürede gıda, ilaç, su ve yakıt akışının başlaması kritik önem taşıyor. Açık konuşalım, Gazze’deki bu ciddi insani krize Hamas’ın kendi eylemleri neden oldu” dedi.

“ABD’li meslektaşlarımızın ikiyüzlülüğü…”

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia yaptığı açıklamada, “ABD’li meslektaşlarımızın ikiyüzlülüğüne ve çifte standartlarına bir kez daha tanık olduk” ifadelerini kullandı. Rusya’nın insani ateşkes çağrısında bulunduğu karar taslağı geçtiğimiz pazartesi günü veto edilmişti.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
E-posta
RSS

Benzer Haberler

Daha fazla haber oku