Akademisyenler Sputnik grevini ziyaret etti

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi (İLEF) öğretim üyeleri Prof. Gamze Yücesan Özdemir ve Prof. Çiler Dursun, Sputnik Grevinin 14. gününde Ankara Bürosu önünde grev yapan gazetecilere destek ziyaretinde bulundu.

Gazetecilik Bölümü Başkanı Özdemir, “Buradaki gazeteciler arasında üniversitemizin sıralarında yetişmiş gazeteciler de var. Gazetecinin ekonomik özgürlüğü onun sermayeye, patronalara ve tüm güç odaklarına karşı kaleminin özgürlüğüdür” dedi. Dursun ise Sputnik Ankara Temsilcisi Yelena Koçetkova ile görüşmek istediklerini belirterek, “Buna olumlu bir dönüş olmadı ama bize geri dönüş yapacaklarını belirttiler. Onlarla bir araya gelip bu sorunun çözümü noktasında adım atabileceğimizi umuyoruz” diye konuştu.

Türkiye Gazeteciler Sendikası, Sputnik Türkiye yönetimi ile sürdürdüğü toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine grev kararı almıştı. Kararın ilanından sonra Sputnik Türkiye, TGS üyesi 24 çalışanını işten çıkarmıştı. Grev, 14. gününde devam ediyor. Ankara Üniversitesi İLEF Bölümü Başkanı Prof.Dr. Gamze Yücesan Özdemir ile öğretim üyesi Prof.Dr. Çiler Dursun grevdeki gazetecileri ziyaret etti. Özdemir ve Dursun, Sputnik Ankara Temsilcisi Yelena Koçetkova ile greve ilişkin görüşmek istedi ancak geri dönüş alamadı.

Özdemir: “Aralarında üniversitemizin sıralarında yetişmiş gazeteciler de var”

Özdemir, “Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü olarak grevdeki gazetecilere destek ve dayanışma için buradayız. Buradaki gazeteciler arasında üniversitemizin sıralarında yetişmiş gazeteciler de var. Gazetecinin ekonomik özgürlüğü onun sermayeye, patronlara ve tüm güç odaklarına karşı kaleminin özgürlüğüdür. Burada gazeteciler kalemlerinin özgürlüğünün mücadelesini veriyorlar. Dolayısıyla yalnızca ekonomik haklar ve sosyal kazanımlar değil demokratik bir toplum için de seslerini yükseltiyorlar. O zamanilef gazetecilerin özgürce yazabileceği yarınlar için herkesi bugün grevdeki gazetecilerle destek ve dayanışmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Dursun “Sorunun çözümü noktasında adım atabileceğimizi umuyoruz”

Sputnik Ankara Temsilcisi Koçetkova ile görüşmek için temas kurmaya çalışan Çiler Dursun, “Biz burada grevde olan gazetecilere ve eski öğrencilerimize destek için geldik. Kendileri ile görüştük. Süreci yakında takip ediyoruz. Sputnik Ankara’daki yöneticilerle de görüşme isteğimiz oldu şu an için buna olumlu bir dönüş olmadı ama bize geri dönüş yapacaklarını belirttiler. Onlarla bir araya gelip bu sorunun çözümü noktasında adım atabileceğimizi umuyoruz”  diye konuştu.

 

Kaynak: ANKA

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
E-posta
RSS

Benzer Haberler

Daha fazla haber oku