AKP-MHP yine reddetti!

Araştırılırsa ucu iktidara dokunabilecek tüm önergeleri gerekçesiz reddeden AKP-MHP ortaklığı, bir önergeye daha oy birliğiyle “hayır” dedi.

İYİ Parti’nin verdiği KYK yurtlarında kullanılan asansörlerde muayene ve bakımlarında ihmal yaşanıp yaşanmadığına yönelik araştırma önergesinin öne çekilerek  TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesine ilişkin grup önerisi, AKP-MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

“Daha kaç öğrencinin ölmesini bekliyorsunuz? “

Öneri hakkında İYİ parti, Saadet Partisi ve CHP li vekiller söz alarak konuşma yaptılar. İYİ Parti Aydın Milletvekili Ömer Karakaş, konuşmasında şunları söyledi: “Türkiye’de KYK yurtlarının tablosu şudur: Asansörlerde denetimsizlik, kahvaltılarda açlık, odalarda fareler, ulaşımda kuyruk. Ülkemizin gençleri, hayatlarının en keyifli geçmesi gereken yaşlarda barınma krizi, açlık tehlikesi ve gelecek kaygısıyla cebelleşip duruyorlar. Yıllardır barınma sorunuyla karşılaşan öğrencilerimiz liyakatsiz kadrolar nedeniyle güçlükle yer buldukları yurtlarda artık can güvenliği sorunuyla karşı karşıyalar. Asansör faciasından hemen sonra Ordu’nun Fatsa ilçesinde yine asansör kazası yaşandı. Geçen hafta ise Muş’ta asansör katlar arasında kaldı. Mahsur kalan öğrencilerimiz saatler sonra kurtulabildiler. Bu arka arkaya yaşanan faciaların sorumlusu kim? Ülke çapında KYK asansörlerin bakımı için daha kaç öğrencinin ölmesini, yaralanmasını bekliyorsunuz? Neden sorumlular cezalandırılmıyor?”

“Bunun hesabını mutlaka sormalıyız”

Saadet Partisi adına öneri hakkında konuşan İstanbul Milletvekili Mustafa Kaya: “Lütfen empati yapınız. Gözünüzden sakındığınız evladınızı bir KYK yurduna gönderiyorsunuz; eğitim almasını hedefliyorsunuz ve cenazesiyle karşı karşıya kalıyorsunuz. Bunu vaka-i adiyeden sayamayız. Mutlaka bunun sebeplerini araştırmak zorundayız. Burada denetimsizlik varsa, kişisel bir hata varsa bunun hesabını mutlaka bunu yapandan sormak zorundayız.”

“Bakamıyorsan hesabını vereceksin”

CHP Grubu adına konuşan Aydın Milletvekili Evrim Karakoz ise şunları söyledi: “Birçok üniversite öğrencisi KYK yurtlarında yaşananlara tepki göstermek ve seslerini duyurmak istedi ama iktidar ne yaptı? Engelledi ve birçok öğrenciyi gözaltına aldı. KYK yurtları sürekli kötü ve sağlıksız koşullarıyla gündeme geliyor.  21 yıllık AKP hükümeti gençlerimize sahip çıkamıyor; onları koruyamıyor. Üniversite açtım; yurt yaptım demekle olmuyor. Yurt yaptıysan sana emanet edilen çocuklara kendi öz evladın gibi bakacaksın. Bakamıyorsan da hesabını vereceksin.”

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesine ilişkin grup önerisi, konuyla ilgili partiler adına yapılan açıklamaların ardından oylamaya snuldu. Öneri herzamanki gibi AKP-MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
E-posta
RSS

Benzer Haberler

Daha fazla haber oku