Ankara’da emekli maaşı protestosu

Tüm Emeklilerin Sendikası üyesi emekliler bugün Ankara’da bir araya gelerek emekli maaşlarını protesto etti.

Sendika üyesi emekliler Ankara’da bulunan sendika genel merkez binası önünde toplanarak, “Zam zulüm yoksulluk, işte AKP”, “Ankara Ankara, duy sesimizi; bu gelen emeklinin ayak sesleri”, “Sadaka değil, toplu sözleşme” sloganları attılar. Genel Başkan Zeynel Abidin Ergen “Biz umutla beslenecek yaşı çoktan geçtik. Ömrümüz bu nakaratları dinlemekle geçti. Bize umut değil, ekmek lazım. Bize insanca yaşanacak gelir lazım. Yarın TBMM açılıyor. Sayın vekiller, siyasi partiler; ilk işiniz ölüm sınırında bir yaşam süren emeklilerin maaşlarını yükseltmek olmalıdır” dedi.

“Emekliler meyve yemeyi unuttu”

Ergen yaptığı konuşmada  şunları söyledi “Türkiye’de her kaleme aşırı zam geldi. Seçim dönemi biter bitmez acı reçeteler ardı ardına devreye sokuldu. Yetmedi, Temmuz maaş artış oranlarının hemen ertesinde daha büyük fiyat artışları ile karşılaştık. Alım gücümüz Temmuz’un ilk haftası itibarıyla yarı yarıya azaldı. Sadece 1 haftada mal ve hizmetlere yapılan fahiş zamlar, maaşlara yapılan artışları fazlasıyla götürdü. Daha sonrası daha da beter oldu. Sadece akaryakıta yüzde yüzden fazla zam yapıldı. Gıda ürünlerinde daha yıl tamamlanmadan yüzde 80’leri bulan fiyat artışları oldu.

Marketler bir tarafa, pazarlarda alış veriş yapılamaz oldu. Emekliler meyve yemeyi unuttu. Bırakın kırmızı eti, beyaz et almak artık mümkün değildir. Onu da bırakın, emekli bir simite, bir bardak çaya muhtaç hale düşürüldü. Yeni bir giysinin yanına yaklaşmak olası değil.”

4 milyon 153 bin dul ve yetimin de maaşları hiç artmadı. 3 milyonu aşkın emeklinin maaşı ise sadece yüzde 1 ile yüzde 25 aralığında arttı. Geri kalan emeklinin ise maaşları yüzde 25 arttırıldı. Memurlara verilen 8 bin 77 lira emeklilere verilmedi. Bu hiç adil değildir. Çalışan arkadaşlarımız elbette daha fazlasını hak ediyorlar. Onlara sözümüz yok. Ancak bizlere büyük haksızlık yapılıyor. 8 bin 77 lira neden bize verilmiyor? 5434 sayılı Emekli Sandığı Yasası’na göre, ‘Memura verilen haklardan memur emeklileri de yararlanır’ der. Seyyanen artışın nedeni, yasanın arkasında dolaşarak, emeklilerin artıştan faydalanmamasının hukuki ayağını oluşturmaktır. İşin özü ortada hile vardır. Bu artış tüm emeklilere verilmelidir.

“Maaş bağlama oranı yüzde 75’e yükseltilmelidir”

Bu isteğimiz asgari ücret alan kardeşlerimiz için de geçerlidir. Onlar da zor durumda. Emeklilerin en düşük maaşı 20 bin liraya çıkarılmalıdır. Aynı oransal artış bütün emeklilere yansıtılmalıdır. Yoksulluk çekilmez olmaktan çıkarılmalıdır. Maaş bağlama oranı yüzde 75’e yükseltilmelidir. İntibak yasası çıkarılmalıdır.

Emeklilerin  bayram ikramiyeleri yılda 4’e ve en az asgari ücret düzeyine çıkarılmalıdır. Sağlıkta katkı paylarını son verilmelidir. Sendikamıza açılan kapatma davaları ve sendika yöneticilerine yönelik para cezalarına son verilmelidir. Anayasa’nın 51. maddesi, ‘Herkesin sendika kurma hakkı vardır’ biçiminde değiştirilmelidir. İnsanca yaşamak için mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz.”

 

 

 

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
E-posta
RSS

Benzer Haberler

Daha fazla haber oku