“Bağımsız Filistin devleti kurulmadan, çözüm mümkün değildir”

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Bağımsız bir Filistin devleti kurulmadan, hiçbir çözüm mümkün değildir” dedi.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile Kahire’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Guterres, insani bir görev için Orta Doğu’da olduğunu, krizin, 7 Ekim’de Hamas’ın yaptığı saldırılarda,  çok sayıda İsraillinin yaralanması,  öldürülmesi ve sivillerin kaçırılmasıyla  tetiklenip,  İsrail’in Gazze‘yi  kuşatması ve  sivilleri  bombalamasına sebep olduğunu, hayatını kaybedenlerin çoğunluğunun kadın ve çocuk olduğunu vurguladı.

Uluslararası insancıl hukuka saygı gösterilmesi gerektiğini belirten Guterres, ” Sivillerin korunması ayrıca bir zorunluluk. Hastaneye, okula veya BM tesislerine yönelik her türlü saldırı yasaktır ve uluslararası hukuka aykırıdır” dedi.

İki acil eylem çağrısı

Guterres  şöyle devam etti “Bu insani felaket karşısında, iki acil insani eylem çağrısında bulunuyorum: Hamas’ın, derhal ve koşulsuz olarak rehineleri serbest bırakması, İsrail‘in, Gazze halkının en temel ihtiyaçlarının karşılanması için insani yardımlara derhal izin vermesi. Net bir şekilde söylüyorum, Filistin halkının 56 yıllık işgalin ardından meşru ve derin mağduriyetleri var.”

Guterres, hiçbir eylemin terörü haklı gösteremeyeceğini vurgulayarak,  “Hamas’ın İsrail’e saldırıları, Filistin halkının toplu olarak cezalandırılmasını haklı gösteremez.” dedi.

Bağımsız bir Filistin devleti

İki tarafa da ateşkes çağrısında bulunan Guterres, Gazze halkının yaklaşık iki haftadır gıda, su ve ilaç gibi temel ihtiyaçlara erişiminin olmaması yüzünden bölgede hastalıkların yayıldığını belirterek “İnsanlar ölüyor. Bu görüntüler beni dehşete düşürdü ve Gazze’deki sivillerin temel hizmetler ve malzeme ihtiyaçları için  hızlı ve engelsiz insani yardım erişimine ihtiyacımız var. El-Ariş Uluslararası Havalimanı ve Refah Sınır Kapısı sadece kritik öneme sahip değil, aynı zamanda tek umudumuz” dedi.

Acil kalıcı bir çözüm ihtiyaç olduğunu vurgulayan Guterres, “İsrail ile yan yana, karşılıklı güvenlik garantisi altında, uluslararası kararlar ve iki taraf arasında varılan anlaşmalar doğrultusunda bağımsız bir Filistin devleti kurulmadan, hiçbir çözüm mümkün değildir” dedi.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
E-posta
RSS

Benzer Haberler

Daha fazla haber oku