Cizre Kültür ve Sanat Festivali’ne yasak!

Şırnak’ın Cizre ilçesinde, Sanatça Organizasyon ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) tarafından organize edilen Cizre Kültür ve Sanat Festivali kapsamındaki etkinliklerin yapılması engellendi.

Nur Mahallesi’ndeki Botaş Parkı’nda, GEROK Ma tarafından yapılmak istenen çocuk sanat atölyesi fiilen yasaklandı. Etkinliğe kısa bir süre kala, park polis tarafından ablukaya alındı. Kayyım yönetimindeki belediyenin hazırladığı belirtilen bir broşür gerekçe gösterilerek, aynı parkta farklı bir çocuk programının yapılacağı söylendi.

Birca Belek Dil ve Kültür Derneği’nin düzenlediği Dengbêj etkinliği yaklaşık 20 zırhlı araç ve 100’ün üzerinde polis tarafından fiilen engellendi.

Cizre Kaymakamlığı festival kapsamında yapılacak Koma Sorjiyan ve Babetna müzik gruplarının konserlerine izin vermedi. Konserin gerçekleştirileceği düğün salonu mühürlendi.

Yasak  basın açıklamasıyla protesto edildi

Basın açıklaması öncesinde Sanat Sokağı’nı ablukaya alan polis, basın açıklamasına izin vermeyeceğini belirti. Alkış, zılgıt ve “Baskılar Bizi Yıldıramaz” sloganıyla polise tepki gösteren grup oturma eylemine geçti.

Oturma eyleminin ardından “Em bi zimanê xwe, hunera xwe û çanda xwe hene! Em bi hev re çanda xwe bidin jiyîn!”  (Dilimiz, sanatımız ve kültürümüzle varız! Hep beraber kültürümüzü yaşatalım!) yazılı pankart açılarak basın açıklaması yapıldı.

Basın açıklamasında bir konuşma yapan KESK Üyesi Murat Özbey, toplumun renginden, kültür ve sanatından rahatsız olan egemenlerin her zaman asimilasyon ve kırım politikalarını yürüttüğünü belirtti. Özbey, “Bugün de Kürt kültürü ve dili üzerindeki yasakçı uygulamalarla karşı karşıyayız. Dil, kültür, yöresel kıyafetlerin yasaklanmasıyla inkara devam ediyorlar. Yüz yılardır Kürt halkı sistematik bir şekilde hem asimile edilmeye çalışılıyor hem de yok edilmek isteniyor” dedi.

‘Kürt kültürünün yaşaması engelleniyor’

Olayı Meclis gündemine taşıyan HEDEP Şırnak milletvekilleri Nevroz Uysal Aslan, Zeki İrmez ve Ayşegül Doğan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle soru önergesi verdi.

Engellenenin sadece etkinlikler değil, Kürt kültürü olduğunu belirten milletvekilleri, Cizre Belediyesi’ne bağlı Botan Dengbêj Evi’nin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devredildiğini hatırlattı.

Bakan Yerlikaya’ya ‘‘Kayyım atanan tüm belediyelerde uygulanan ve geleneksel Kürt kültürünün yaşaması, zenginleştirilmesi ile aktarımını engellemeye yönelik olarak algılanan bu girişimler hakkında bakanlığınızın bir talimatı veya yönergesi bulunmakta mıdır?” sorusu yöneltildi.

 

Kaynak: SOL – Rudaw

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
E-posta
RSS

Benzer Haberler

Daha fazla haber oku