Sincan’da çölyaklı vatandaşlara üç ayda bir yapılan para yardımı 700 TL’den 1.000 TL’ye çıkarıldı. Sosyal destek kartı aracılığıyla 369 çölyak hastası vatandaşa 1.000 TL destek ödemesi yapıldı.
Sincan Belediyesi tarafından gluten içeren besinlere hassasiyeti bulunan çölyaklı vatandaşlara 3 ay aralıklarla para desteği yapılıyor.
Çölyak hastalığı; ince bağırsağın, glüten adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi, hassasiyeti olarak biliniyor. Hastalar bu nedenle buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıllarda bulunan glütenin tüketiminden kaçınıyor.
Kişi Başı 1.000 TL
Sincan Belediyesi t369 çölyaklı vatandaşın sosyal destek kartına kişi başı 1.000 TL yatırdı. . Daha evvel 700 TL olan para yardımı 1.000 TL’ye çıkarıldı. Bir evde iki hastası olanlara ise 2.000 TL yatırıldı.
Vatandaşlar sosyal destek kartına yüklenen para ile ilçedeki marketlerde satılan glutensiz ürünlere ulaşarak alışveriş yapabiliyor.