Demirel’den 100. Yıla 100 eser ve 100. Yıl CKM

Enver Demirel, Cumhuriyet’in ve Ankara’nın Başkent oluşunun 100. yılına özel yaptıkları 100. Yıl Cumhuriyet Kültür ve Sanat Merkezi’ni (CKM) 29 Ekim’de hizmete açacaklarını söyledi.

Demirel, “100. yıla 100 eser ve 100. Yıl Cumhuriyet Kültür ve Sanat Merkezi ile girmenin onurunu yaşıyoruz” dedi. Yapımı devam eden 100. Yıl Cumhuriyet Kültür ve Sanat Merkezi (CKM) inşaatında incelemelerde bulunan Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, merkezin Ankara’ya büyük bir değer katacağını söyledi.

En büyüğü olacak

Demirel, merkezi bu yıla özel planladıklarının altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Toplam arsa alanı 14 bin 843 metrekare. İnşaat olarak 11 bin 800 metrekare alanda dört kat üzerine yapıldı. Merkez Ankara’nın en büyük kültür sanat merkezlerinden biri olacak. İçerisinde nikâh salonu, çok amaçlı salon, tiyatro, kütüphane ve EtiSEM kursları yer alacak. Tiyatro sahnesi için Devlet Tiyatroları (DT) ile sürekli istişare halinde olduk. Sadece sahnemiz 600 metrekare alana sahip. 619 kişilik de içeride oturma alanımız var. Haftada üç gün Devlet Tiyatroları’nın gösterimleri olacak”.

Özel tiyatro salonu

Merkezdeki tiyatro salonuna ayrı bir parantez açan Demirel, özelliklerini şöyle sıraladı:  “21 metre yüksekliğinde sofita boşluğu dediğimiz bir alan var. Yukarıda aynı anda 21 tane dekor olacak. Örneğin sahnede bir oturak var o değişeceği zaman 21 metre yükseğe çıkıp başka bir dekor inecek. Sahne değişirken taşıma yok. Tam otomatik sistem olacak. Tek bir kişi tüm sahneyi yönetebilecek. Bu Ankara’daki tiyatroların hiçbirinde yok ilk bizde olacak. Burası açıldığında ‘Ankara’da en büyük tiyatro’ diyebileceğiz. Arka tarafta oyuncular için 8 adet prova ve soyunma odası var. En büyük eksiklikleri buymuş. Bunu sorduk ve yaptık. Arkadaki bu odalara büyük bir ekran koyacağız oyuncu burada hazırlanırken anlık olarak sahnesini de takip edebilecek”.

100. Yıla hediye

Bu yılın önemine dikkat çeken Başkan Demirel, “Cumhuriyet’in 100. yılı 29 Ekim önemli bir tarih. Milletimiz için 100 yıllık geçmiş çok şeyler ifade ediyor. Cumhuriyet’in kurulmuş olduğu Ankara’mızda 100. yılı kutlamak adına ve o günün hatırasına Ankara’nın bir yerel yönetimi olarak 100. Yıl Cumhuriyet Kültür ve Sanat Merkezi adı altında burayı inşa ettik. Gördüğüm kadarıyla Cumhuriyet’in kurulduğu Ankara’mızda 100. yıla hazırlık adına fazla bir şey göremiyoruz. Bu da bizi üzüyor. Bu devasa ve kapsamlı merkezimiz 100. yıl anısı olarak Ankara’mıza çok şey katacaktır. İnşallah çevre düzenlemesiyle inşaatı bitirip, bu görkemli tesisi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Ankara’mıza ve Cumhuriyet’imize hediye edeceğiz. 100den fazla eserle 100. yıla girmek bizim için ayrı bir gurur ve onurdur” dedi.

 

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
E-posta
RSS

Benzer Haberler

Daha fazla haber oku