“Emekliler açlığa mahkum edilmiştir!”

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Yeşildağ yaptığı yazılı basın açıklamasında  yapılan son emekli maaş zammı için “Emekliler açlığa mahkum edilmiştir” dedi.

Yeşildağ şunları söyledi: “Ülkedeki yaklaşık 16 milyon emekli açlık, yoksulluk ve sefalet içerisinde yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Giderek derinleşen ekonomik kriz, yurttaşları yoksulluğun pençesine hapsederken, bu durumdan en çok etkilenen kesimlerden birisi emekliler olmuştur.
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın SSK ve Bağ-Kur emeklisi aylıklarına ilave zam yapılacağını açıkladı. İktidarın bu açıklaması ile SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak 2024’ten itibaren 6 aylık artış oranı
%42,6’ya yükselmiştir.
TÜİK, 2023 yılının aralık ayındaki enflasyon %2.93 artarken, yıllık bazda ise % 64.77 olarak belirlemişti. Bu verilere göre SSK ve BağKur emeklileri, enflasyon oranına göre maaşlarına % 37,5 oranında zam almıştır. Ancak en insafsız oran hükümetin açıkladığı %5 ek zam olmuştur.

“Dalga geçer gibi”

Bugün sokağın enflasyonuna baktığımız zaman açıklandığı gibi % 65 gibi değil, daha üstünde olduğunu biliyoruz. Hükümette bu durumun farkında ancak yerel seçim öncesinde oy kaygısı olacak ki emeklilere ek zam yapmıştır ancak dalga geçer gibi %5 ek zam lütfunda bulunmuştur.
Konfederasyonumuz Kamu-Ar’ın açıkladığı verilere göre açlık sınırı Aralıkta 16 bin 483 TL, yoksulluk sınırı 46 bin 837 TL’ye ulaşmışken bu emeklileri 10 bin TL ile 10 bin 500 TL’ye mahkum edilmesi kabul edilemez.

“Zam açıklaması vicdansızlıktır”

Siyasal iktidar, aklımızla ve emeklilerle dalga geçmeye devam ediyor. Büyük çoğunluğu açlık sınırının altında gelirle yaşayan emekliler için böyle bir zam açıklaması en hafif tabirle vicdansızlıktır.
Emekli bir ailenin masraflarını düşündüğümüz zaman; elektriği, suyu, doğalgazı, ev kirasını bir kenara bırakalım hayatını idame ettirebilmesi için bir insanın en aşağı 25 bin lira civarında emekli maaşı alması lazım. SSK ve BağKur emeklilerinin aldığı yeni zamla beraber aldıkları maaş ortalama 10 bin 500 liradır. Bu parayla simit ve çayla bile geçinemiyor.

“Krizin sorumlusu AKP iktidarıdır”

Krizin sorumlusu bugünün siyasi, ekonomik ve sosyal düzenini yaratan AKP iktidarıdır. İktidar; ekonomiyi, toplumsal barışı, sosyal devleti yıkıp geçerek ekonomik krizden kurtulamaz. Emekliye verilen üç kuruş artışla emekli sefalet aylıklarına mahkum ediliyor. SGK tasarruf tedbirleri emekliler üzerinde yapılamaz.
Emekli maaşları için köklü çözüm; bir an önce en düşük emekli ücreti asgari ücrete yükseltilmesi, aylık bağlama oranlarının emeklilerin rahat bir nefes alacak rakamlara yükseltilmesini istiyoruz.

“İzin vermeyeceğiz”

“Enflasyona ezdirmedik ve kaynak yok” gibi bahanelerle emekliler açlığa sürüklenmektedir. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; İktidarın ülke gerçeklerinden giderek koptuğunu ve bilerek ve isteyerek kurduğu ekonomik ve sosyal düzenin faturasını milyonlarca emekliye ödetmesine izin vermeyeceğiz.”

 

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
E-posta
RSS

Benzer Haberler

Daha fazla haber oku