Gar katliamında hayatını kaybedenler anıldı

8 yıl önce 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Gar katliamında hayatını kaybeden 104 kişi, dün bir çok ilde olduğu gibi Ankara, İzmir ve İstanbul’da da düzenlenen törenlerle anıldı.

“Failler en ağır cezayla yargılanmalı”

 Ankara‘da düzenlenen anma töreninde sivil toplum kuruluşları ve sendikalar katıldı. Gar katliamında yakınlarını kaybedenlerin anıt önüne kırmızı karanfiller bırakarak adalet talep ettiği törende,  CHP Grup Başkanı Özgür Özel bir konuşma yaptı. Özel,  acının hala devam ettiğini ve adalet arayışının sürdüğünü belirtti.

10 Ekim 2015 tarihinde, Ankara Tren Garı’nın önünde  birçok sivil toplum kuruluşunun katılımıyla düzenlenen miting sırasında teröristlerin gerçekleştirdiği bombalı saldırıda 104 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırının 8’nci yıl dönümü olan bugün,  çeşitli sivil toplum kuruluşları, sendikalar ve siyasi parti temsilcileri Ankara Garı önünde toplanarak hayatını kaybedenler için anma töreni düzenledi. Törende, yakınlarını kaybedenler 10 Ekim anıtına kırmızı karanfiller bırakıp, faillerin en ağır cezayla yargılanmasını istediler.

“Katil IŞİD, işbirlikçi AKP”

İzmir‘de sendikalar, sivil toplum örgütleri, meslek odaları ve siyasi parti temsilcilerinin katımıyla oluşturulan İzmir Emek Demokrasi Güçleri’nin düzenlediği anma töreninde  “Barış karanfillerimizin aileleri, yakınları, avukatları ve biz mücadele arkadaşları katliamın gerçek suçlularının açığa çıkması için kılı kırk yararak belge ve delil ararken idareciler delilleri “dolaplarda unuttular”, kimisini de imha ettiler” daçıklaması yapıldı.

Alsancak Garı karşısında bulunan 10 Ekim Anıtı önünde, gar katliamında hayatını kaybeden 104 kişinin fotoğraflarının yer aldığı “10 Ekim’i unutmayacağız, unutturmayacağız” yazılı pankart açıldı. Alanda toplanan vatandaşlar da, “Katillerden hesabı emekçiler soracak”, “Onlara sözümüz barış olacak”, “Katil IŞİD, işbirlikçi AKP” sloganları attı.

“Saltanatları bir gün mutlaka yıkılacak”

İstanbul Kadıköy’de düzenlenen anma törenine  CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, siyasi parti temsilcileri, DİSK, Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve birçok sivil toplum kuruluşundan temsilciler katıldı.

Törende bir konuşma yapan DİSK İstanbul Bölge Temsilcisi Asalettin Arslanoğlu, gar katliamı ile ilgili “10 Ekim katliamı davasında 8 yıldır adalet mücadelesi veren avukatların gerçekliği kimi yönleriyle apaçık ortaya sermiş olmasına karşın siyasi iktidar hala gerçekleri ve gerçek failleri gizlemenin örtbas etmenin telaşı içerisinde. Çünkü bütün suçları, sorumlulukları ve suç ortaklarıyla birlikte yakalandılar. Ne yaparlarsa yapsınlar saltanatları bir gün mutlaka yıkılacak” dedi.

 

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
E-posta
RSS

Benzer Haberler

Daha fazla haber oku