Hatimoğulları: Lahey’de yargılanacaklardan biri de Erdoğan’dır

Partisinin Meclis’teki grup toplantısında konuşan  HEDEP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları,  “Netanyahu’ya ‘Gazze kasabı’ diyen Erdoğan, Rojava’da insanlık suçu işleyen iktidarın mimarı olduğunu unutuyor. Lahey’de yargılanacak insanlardan biri de Erdoğan’dır” dedi.

Konuşmasında “Bizim olanı geri alacağız, kendimizi, kentimizi yönetmek üzere yola çıkmış durumdayız” diyen Hatimoğulları Hatay’ın rezevr alan ilan edilmesinin  toprağa da kayyum atama olduğunu belirterek “Ey Erdoğan, illa rezerv alan ilan etmek istiyorsan,önce sarayı rezerv alan ilan et” dedi.

Lahey’de yargılanacaklardan birisi de Erdoğan’dır

Konuşmasında İsrail‘in Gazzeyi işgaline de değinen  Hatimoğulları “Erdoğan Netayahu’ya ‘Gazze kasabı’ diyor, Lahey’de yargılanmalı diyor. Ama Rojava’da savaş suçu işleyen iktidarın mimarı olduğunu kendisi unutuyor. Lahey’de yargılanacak  çok insan var. Bunlardan birisi de Erdoğan’dır.”

Hatimoğulları şöyle devam etti: “Bugün Türkiye’nin İsrail olan askeri ve ticari anlaşmalarından herhangi birinden vazgeçtiğine tanık olduk mu? Hayır. Sadece kola ve Nescafe ile alıp veremediği var. Onları da politik bir tavır olarak bizlere satıyor. Onları da iç siyaseti de belirlemek için bunu yaptığımı defalarca söyledik. Bunlar gazel okuyor.”

“Boyun eğdiremediklerine kayyum atıyorlar”

TTB Merkez Konseyi’nin görevden alınmasını değerlendiren Hatimoğulları “Şebnem Korur Fincancı, bir bilim insanı olarak yaptığı hakiki bir açıklama nedeniyle yargılandı. Güney Kürdistan’da kimyasal silah kullanıldığını defalarca söyledik. Boyun eğdiremediklerine kayyum atayan anlayışı kınıyorum. Kayyum stajını HDP’nin belediyelerinde yaptılar, kendilerine boyun eğmeyen herkese yaydılar. TBB, demokrasi mücadelesine büyük katkı vermiştir. TTB ile dayanışma içindeyiz.” dedi.

‘Toprağa da kayyım atıyorlar”

Hatay’ın rezevr alan ilan edilmesi ile ilgili de konuşan Hatimoğulları, “Bu uygulama tam anlamıyla toprağa da kayyım atama uygulamasıdır. Ey Erdoğan, İlla rezerv alan ilan etmek istiyorsan , önce sarayı rezerv alan ilan et. Biraz itibarından vazgeç ve insanların yaşam alanlarının nasıl kurulması gerektiğine bir bak. ” dedi.

‘Deprem var’ korkusuyla rezerv alanı hayata geçirdiler. Antakya, Maraş ‘rezerv alanla’ peşkeş çekilecek.” diyen Hatimoğulları,  “Erdoğan, kendi sermayesine peşkeş çekmek üzere depremzedenin kanı üzerinden para kazanmayı da helal gören bir anlayış içinde. Bu iktidar insan kanı üzerinden kâr elde etmekte beis görmüyor.” dedi.

“TÜİK verileri  Saray’da hazırlanıyor”

Günlerdir kamuoyunu meşgul eden kara para aklama operasyonlarını “Biz Susurluk’ta sadece fragman izlemişiz. Asıl film şimdi oynuyor. Bankalardan çaldıkları her kuruşu siz ödüyorsunuz, biz ödüyoruz.” diye yorumlayan Hatimoğulları  Erdoğan‘a seslenerek “AKP Genel Başkanı kalkmış diyor ki asgari ücrete tek zamla bu işi hallediyoruz. Ayakkabı kutularında dolar saklayan değil de, ayakkabı kutularının imalatında çalışan bir kişi olsaydın asgari ücretle dört kişilik ailene nasıl bakacağını çık da Türkiye halklarına anlat bakalım” dedi. TÜİK verilerinin Saray’da hazırlandığını söyleyen Hatimoğulları “Siz onu 2 ile 3 ile çarpın asıl rakama ulaşın” dedi.

‘Bizim olanı geri alacağız”

Hatimoğulları, 31 Mart 2024’te yapılacak olan yerel seçimlerle ilgili de  “Batı ile ilgili kararımız çok konuşuluyordu. Biz her yerde kazanmak için yola çıkıyoruz. Bölge belediyeleri için ellerini ovuşturanlar bilsin ki onlara oradan ekmek çıkmaz. Halklarımız partimizin etrafını öyle bir sarmalayacak ki, kayyımlarınızı bir daha gelmemek üzere oradan söküp atacak. Alın terimizi kayyıma teslim etmeyiz. Bizim olanı geri alacağız, kendimizi, kentimizi yönetmek üzere yola çıkmış durumdayız” dedi.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
E-posta
RSS

Benzer Haberler

Daha fazla haber oku