“İşkenceci, katil olduğunu herkes biliyor”

Siyasetçi Ahmet Türk, işkenceci olarak bilinen Esat Oktay Yıldıran‘ın İzmir Buca’da  bir okula adının verilmesini eleştirerek “Bu gelişme işkencecilere, katillere yolu açan bir süreçtir. ” dedi.

Ahmet Türk, ”Bir gün beni çırılçıplak soyarak 200 askerin arasında coplarla dövmeye başladı. Askerleri tahrik ederek, ‘Bakın bu adam milletvekiliymiş, bu adam solcuymuş, durumu şimdi budur. Gelin siz de görün’ diye bağırıyordu” dedi.

MEB “Tasvip etmiyoruz”

12 Eylül darbesi sonrası Diyarbakır Cezaevi’nde yaptığı  işkencelerle bilinen Esat Oktay Yıldıran’ın adının bir okula verilmesi herkesin tepkisini çekti. Konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “Böyle bir uygulamanın Bakanlığımızca tasvip edilemeyecek bir hata olduğu kolaylıkla anlaşılabilir. Bu bağlamda ad verme yetkisi olan İzmir Valiliği’ne gerekli bilgi verilmiştir.” denildi.

“İşkenceci, katil olduğunu herkes biliyor”

Eski Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı, Ahmet Türk, bu durumun Türkiye ve demokrasi açısından büyük bir ayıp olduğunu belirterek şunları söyledi “Bu insan herkesçe malum. Sadece cezaevinde yatanlar değil, aileler bile onun nasıl bir işkenceci, katil olduğunu biliyordu. Eğer bir katilin ismi bir okula veriliyorsa o ülkede demokrasiden söz etmek mümkün değil. Demokrasi mücadelesi veren insanların buna tepki göstermesi gerekiyor” dedi.

“Kürt düşmanlarına verilen bir ödül”

Türk, şöyle devam etti “İnsanları sindirmeye çalışan bir rejimle karşı karşıyayız. Böyle bir rejimin sonucunda bir katilin ismi okula veriliyor. Bu Türkiye açısından, insanlık açısından büyük bir ayıp. İnsanları işkencelerle öldüren bir insanın bu şekilde ödüllendirilmesi, Türkiye’nin demokrasiye ve insan haklarına yaptığı bir ayıptır.

Bu, ülkedeki işkencecileri ödüllendiren bir mesajdır. Bu, işkencecilere ve katillere yolu açan bir süreçtir. İşkenceciye ödül verilmesi halk düşmanlarının daha rahat hareket etmesinin, insanları katletmesinin önünü açan bir anlayıştır.

‘Bir gün beni çırılçıplak soyarak 200 askerin arasında coplarla dövmeye başladı. Askerleri tahrik ederek, ‘Bakın bu adam milletvekiliymiş, bu adam solcuymuş, durumu şimdi budur. Gelin siz de görün’ diye bağırıyordu” dedi.

Yüzlerce kez bu işkenceleri yaşadık. Bu duruma, demokrasi düşmanlarına, insanlık düşmanlarına ve Kürt düşmanlarına verilen bir ödül olarak bakmak lazım.”

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
E-posta
RSS

Benzer Haberler

Daha fazla haber oku