Kalecik’te tarihi  dönüşümün temeli atıldı

Kalecik tarihinin en önemli projesinde temeller  atıldı. Ankara’nın en büyük kentsel dönüşüm çalışmalarından birisi olan ve ilçenin geleceğini tayin edecek Tarihi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin Temel Atma Töreni yoğun bir katılımla gerçekleşti.

kalecik
Kalecik’te tarihi dönüşümün temeli atıldı

Törende bir konuşma yapan Kalecik Belediye Başkanı Av. Dr. Duhan Kalkan, göreve gelirken vaad ettikleri 61 seçim vaadinin önemli bir kısmını yerine getirdiklerine dikkat çekerek, “Eser, hizmet ve gönül belediyeciliğini merkeze alan çok fazla projemiz oldu. Kalecik’in marka değerini artıracak ve Türkiye’nin önde gelen ilçelerinden birisi haline getirecek hizmetleri de hükümetimizin desteğiyle hayata geçirmeye çalıştık” dedi. Kalkan,   Kalecik’in tarihinin en büyük projesi sayılabilecek projenin yaklaşık değerinin 2 milyar liraya yaklaştığını da ifade ederek, “Bundan sonraki kuşaklar için daha yaşanılabilir bir Kalecik’in ortaya çıkarılabilmesi için bugün bir başlangıçtır” dedi.

Kalecik Belediyesi tarafından başlatılan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve TOKİ tarafından yapımı gerçekleştirilecek Kentsel Dönüşüm Projesi, 11,6 hektarlık bir alanda hayata geçirilecek. Eski yapı stoğuna sahip olması sebebiyle can ve mal tehlikesi oluşturan bölge için Kalecik Belediyesi tarafından yapılan tespit ve değerlendirme çalışmaları neticesinde başlayan proje ile birlikte riskli alanların tamamı tarihi dokusuna uygun şekilde revize edilecek.

Proje kapsamında bölgeye inşa edilecek iki katlı tarihi Ankara evleri olarak planlanan 78 konut, 2 adet butik otel, 5 restoran, 136 işyeri, arastalar ve müzelerle birlikte Kalecik’in Ankara’nın en çok turist alan ilçesi haline getirilmesi hedefleniyor. Aynı zamanda alanda bulunan tarihi Kalecik evleri ve çok sayıdaki tescilli yapının restorasyonu da tamamlanarak bölge tamamen turizme açılacak. Halihazırda proje ile birlikte şu an 1 tarihi yapının restorasyonu tamamlandı ve 1 tarihi hamamın restorasyon çalışmaları için ihale süreçleri tamamlandı.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
E-posta
RSS

Benzer Haberler

Daha fazla haber oku