KYK yurdunda asansör kazası :1 öğrenci hayatını kaybetti!

Aydın KYK Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdunda meydana gelen asansör arızasında bir öğrenci hayatını kaybetti. Olaydan sonra öğrenciler yurt yönetimini ve KYK’yı protesto etti.

Aydın‘da bulunan KYK‘ya bağlı Güzel Hisar Kız Öğrenci Yurdu‘nda dün gece saat 00.05 sıralarında meydana gelen asansör arızasında, asansörde bulunan 16 öğrenciden  Adnan Menderes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 4’üncü Sınıf Öğrencisi Zeren Ertaş hayatını kaybetti.   Olay yerine gelen ekipler asansörde mahsur kalan diğer 15 öğrenciyi çıkardı.  Savcılık  kaza ile ilgili soruşturma başlattı. Kazadan sonra erkek öğrenci yurdu öğrencileri olayı “Yönetim istifa” sloganıyla protesto etti. Öğrenciler polisler ve jandarmalar tarafından dağıtıldı.

“16 Kişi binmiş”

Olayın ardından bir açıklama yapan Aydın Valisi Yakup Canbolat,  15 kişi kapasiteli asansöre 16 kişinin bindiği ve birinci kattayken kaymaya başladığını,  bir kız öğrencinin panikle asansörden çıkmaya çalışırken sıkışarak hayatını kaybettiğini belirterek  “Konuyla ilgili adli ve idari soruşturma Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülüyor. Olaya müdahale edildi. Kurtarılan 15 öğrencinin sağlık durumunda bir problem yok. Maalesef bir öğrencimizi kaybettik. Ekiplerimiz bölgede. Asansörün 21 Eylül’de bakımı yapılmış. Ama biz Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma dışında, idari soruşturma da başlatıyoruz. Konuyu her yönüyle araştırıp inceleyeceğiz” dedi.

Yurt müdürü açığa alındı

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada:  “Aydın Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda gerçekleşen elim hadise ile ilgili incelemeler devam etmektedir. İlk belirlemelere göre zemin katta bulunan asansörün kayması sonucu gerçekleştiği tespit edilen olayda, 15 evladımızın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenilmiştir. Bir öğrencimiz panik halinde asansörden çıkmaya çalışırken maalesef hayatını kaybetmiştir. Öğrencimize Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz. Yaşanan süreçle ilgili adli ve idari soruşturma Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülmektedir. Bakanlığımız tarafından yurt müdürü açığa alınmış olup, olayla ilgili müfettiş görevlendirilerek gerekli incelemeler başlatılmıştır. İncelemeler neticesinde varsa ihmali tespit edilen sorumlular hakkında gereği yapılacaktır. Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.” denildi.

 

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
E-posta
RSS

Benzer Haberler

Daha fazla haber oku