Hamza Can :Maliyet artışları inşaat sektörünü vuracak

Özel tüketimi azaltmaya yönelik atılan adımların ve maliyet artışlarının inşaat sektörünü menfi yönde etkilediğini ifade eden Ankara Ticaret Odası Meclis Üyesi ve Mamak İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Hamza Can, “2024 yılı zorlu bir yıl olacak. Herkesin ayağını yorganına göre uzatmalı ve iyi bir planlama yapmalıdır” dedi.

Özel tüketim harcamalarındaki artışın 2023 yılında yüzde 11 düzeyinde gerçekleşmesinin beklendiğini ifade eden Ankara Ticaret Odası Meclis Üyesi ve Mamak İnşaat Müteahhitleri Derneği (MİMDER) Başkanı Hamza Can, “Sıkı para politikaları, yükselen tüketici kredisi faiz oranları sebebiyle özel tüketim harcamalarının 2024 yılında yüzde 3,5 civarında artması planlanıyor. Oysa bu artış oranı 2022 yılında yüzde 17,8 oranında gerçekleşmişti. Başta konut ve otomotiv satışlarındaki daralma tüm sektörlerde kendisini gösterecektir. Üzülerek ifade etmek gerekirse 2024 yılı zor bir yıl olacak.” diye konuştu.

Maliyetler yüksek konut fiyatları düşmez

Konut satışlarında ciddi bir azalma meydana geldiğine dikkat çeken MİMDER Başkanı Hamza Can, “Konut satışları Ocak-Kasım döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14,9 azalışla 1 milyon 87 bin 349 olarak gerçekleşti. Buna karşılık Eylül 2023 ayında inşaat maliyet endeksi yıllık yüzde 67,93, aylık yüzde 2,46 arttı. İnşaat sektörde çok ciddi bir şekilde arz kaybı yaşanıyor. Çok sayıda müteahhit, inşaat firması sektörden çekilmek zorunda kaldı. Şimdi herkes böyle bir durumda fiyatlarının düşmesini bekliyor. Bu mümkün değil. Çünkü maliyetler durmadı, artış devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Fiyatlar yüzde 10 civarında artar

İnsan emeğinin çok değerli olduğunu sözlerine ekleyen Ankara Ticaret Odası Meclis Üyesi Hamza Can, “Asgari ücretteki artış hepimizi sevindirmekle birlikte bu artış da maliyetleri olumsuz etkileyecektir. Asgari ücretteki artışın konut fiyatlarında yüzde 10 civarında bir artışa sebep olacağını tahmin ediyoruz. Burada temel nokta enflasyonist ortamı yok etmektir. Enflasyonu tek hanelere düşürme noktasında ise el birliği ile hareket etmek zorundayız” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

İyi bir planlama yapmak gerekiyor

Firmaların ayakta kalabilmesi için iyi bir planlama yapmak zorunda olduğunu sözlerine ekleyen Hamza Can, “Ayağımızı yorganımıza göre uzatmamız gerekiyor. Aksi takdirde ciddi olumsuzluklarla karşı karşıya kalabiliriz. Fakat şu durumun altını özellikle çizmek istiyorum; inşaat maliyetlerindeki kontrolsüz artışların denetim altına alınması gerekiyor. Türkiye bir deprem ülkesi. Eski konutların acilen yenilenmesi için maliyetlerin düşürülmesi gerekiyor. Devletimiz ve yerel yönetimler konut ve inşaat şirketleri üzerinden aldığı vergi, harç gibi giderleri artırtmak yerine azaltmalıdır. Hatta gereksiz olanları kaldırmalıdır. Bunlardan bir tanesi de hafriyat dökümünden alınan yüksek ücretlerdir” diyerek açıklamasını tamamladı.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
E-posta
RSS

Benzer Haberler

Daha fazla haber oku