Parka çekilen ÖHO sayısı 21’e çıktı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, basın mensupları ile gazi ve şehit yakınları dışında, 22 grubu kapsayan ücretsiz ulaşım kartı sahiplerini taşımadığı için parka çekiptrafikten men ettiği ÖHO sayısı 21’e çıktı.

Belediyeden yapılan açıklamada, ÖHO esnafının, ücretsizbiniş hakkı bulunan bazı yolcu gruplarını taşımama kararı aldığı hatırlatıldı ve  “Bakanlık tarafından verilen desteği ve akaryakıt fiyatlarını beğenmeyenlerin başvuracağı yer belediye değil, kanunla ücretsiz taşıma hakkını belirleyen ve bunun karşılığında ödeme yapan kurumlardır.” denildi.

Sadece dün, ücretsiz taşıma haklarını kullanamayan  1233 öğrenci , 1642 serbest  kartlı olmak üzere toplam 2875 kişiden ihbar ve şikayet alındığının belirtildiği açıklamada, tüm ihbarları dikkate alarak,  kanunların belediyeye verdiği haklar ölçüsünde şikayet edilen araçlara cezai işlem uygulandığı,  21 aracın ise parka çekildiği bildirildi.

Sadece Ankara’da uygulanıyor

Açıklamada, ÖHO şoförlerinin, 15 Ekim’de Türkiye genelinde bazı yolcu gruplarını taşımayacakları şeklinde duyuru yaptıkları, ancak alınan kararın şu anda sadece Ankara’da uygulandığı belirtilerek: “Bu kararı yaklaşan yerel seçimler öncesi ucuz siyasi hamleler olarak değerlendiriyoruz. Eski dönemde özel halk otobüsü işleticilerine hiç destek verilmedi. İlk kez 2020 yılında olmak üzere, biniş ücretlerine fahiş oranda zam yapılmaması ve zorlu ekonomik koşullarda halkın yanında olunması amacıyla özel halk otobüslerine düzenli destek ödemesi yapıldı. Verilen destek tutarı 200 milyon lirayı buldu.”

Karar EGO’nun batmasını hedefliyor

Bu,nun Ankara halkının parası olduğu ve alınan kararın EGO’nun batmasını ve çalışamaz hale gelmesini hedeflediği için veto edildiğinin” vurgulandığı açıklamada “Tüm bu sürece rağmen, Ankara Büyükşehir Belediyesinin mali durumu analiz edilmeden, Belediye Meclisindeki muhalefet üyelerince kanuna aykırı olarak özel halk otobüsü işleticilerine fahiş oranlarda ve EGO‘yu batıracak şekilde gelir desteği ödenmesi yönünde karar alındı. Bu, Ankara halkının parasıdır. EGO’nun batmasını ve çalışamaz hale gelmesini hedefleyen karar veto edildi. Kurallara uymayanlar hakkında derhal kanunlar çerçevesinde cezai işlem uygulanacaktır.” denildi.

 

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
E-posta
RSS

Benzer Haberler

Daha fazla haber oku