Rojava seçimleri ertelendi

Suriye’nin kuzey ve doğusundaki Rojava bölgesinde 11 Haziran’da yapılması planlanan belediye seçimleri ertelendi.

Kuzey ve Doğu Suriye (Rojava) demokratik özerk yönetimi kendi kontrolündeki kantonlarda 11 Haziran’da yapılması planlanan yerel seçimler ertelendi.

Suriye’nin kuzey ve doğusundaki Rojava bölgesinde 11 Haziran’da yapılması planlanan belediye seçimleri Ağustos ayına ertelendi. Rudaw’da yer alan habere göre, Rojava Özerk Yönetimi, bugün yaptığı yazılı açıklamayla seçimlerin, “siyasi parti ve ittifakların talebi ve tamamen demokratik bir şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla” ertelendiğini duyurdu. Seçimlerin bu yılın Ağustos ayında yapılacağı açıklandı ancak kesin bir tarih belirtilmedi.

MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, Ankara’da haftalık bilgilendirme toplantısı yaptı. Aktürk’ün açıklamalarının ardından Milli Savunma Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, ertelenen yerel seçimlere dair soru üzerine, “Konuyla ilgili sayın Cumhurbaşkanımız ve sayın Bakanımız gerekli uyarıları yapmıştır. Bu sözde seçimler tamamen iptal edilmelidir. Böyle bir durumun kabul edilmesi söz konusu olamaz” diye yanıt verdi.

Seçimlerin Rojava özerk yönetiminin siyasal meşruiyetinin bir kanıtı olarak işlev görecek olmasından rahatsızlık duyan  Erdoğan, seçimler hakkında “Teröristan kurulmasına asla izin vermeyeceğiz. Oldubittiler karşısında daha evvel ne yapılması gerekiyorsa yaptık, aynı durumla karşılaşmamız halinde harekete geçmekten çekinmeyiz” demiş, yeni operasyon tehdidinde bulunmuştu. Konu Milli Güvenlik Kurulunun 28 Mayıs’taki toplantısının da gündemindeydi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mathew Miller de “Suriye’nin kuzey ve doğu bölgelerinde seçim koşullarının bulunmadığını” söylemişti.

Kaynak: Açık Gazete

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
E-posta
RSS

Benzer Haberler

Daha fazla haber oku