SDD: Anayasa açıkça ilga ediliyor!

Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında verilen yeni karar demokratik kitle örgütlerini de ayağa kaldırdı. Yargıtay 3. Dairesi’nin verdiği “Anayasa Mahkemesi’nin Can Atalay kararı hükümsüzdür” açıklaması dün akşamdan beri yoğun tepkilere neden oldu. Sosyal Demokrasi Derneği de konuya ilişkin bir açıklama yaptı.

20 yıllık iktidar döneminde döşenen taşlar

Sosyal Demokrasi Derneği’nin yaptığı açıklamada şu konulara değinildi: “İktidar partisi 20 yıl önce demokratikleşme iddiasını ‘pazarlayarak’ çıktığı bu yolda hukuk devletinin tamamını yok etmeye kadar gelmiştir. Yargı vesayetini göstererek yeni bir yargı vesayeti kurmayı isteyen iktidar belki de tarihte ilk defa iki yargı kurumunu karşı karşıya getirerek hukuku tasfiye etmek istemektedir. Bu yaklaşımla birlikte iktidar partisi geniş kamuoyunun gözünde antidemokratik görünmekten de kaçınmaktadır. Bu tehlikeli ve manipülatif oyunun her yerde ifşa edilmesi gerekmektedir. Yargıtay 3. Dairesi’nin verdiği son karar hukukun tasfiyesi yönünde 20 yıldır döşenen taşların en tehlikesidir. Bu en tehlikeli hamleyle anayasa açıkça ilga edilmektedir.”

Anayasa Mahkemesi yalnız bırakılmamalıdır

“Modern devlet örgütlenmesinin en özel merhalelerinden olan Anayasa Mahkemesi’nin kamuoyu tarafından korunmasına, dahası seçimle işbaşına gelenlerin üstündeki tutukluluk halinin kaldırılmasına ihtiyaç vardır. Bütün bunlar demokratik kurumların ve halk temsiliyetinin korunmasını da doğuracaktır. İktidar partisinin kuşatıcı siyasetine karşın hayatı, demokrasiyi ve demokratik kurumları korumaya alan başka bir kuşatıcı siyasete ihtiyaç olduğu çok açıktır.”

Can Atalay bir halk kahramanıdır

“Başta Türkiye İşçi Partililer olmak üzere toplumsal muhalefet grubunun bütün üyelerine dayanışma duygularımızı iletiyor, milletvekilimiz Can Atalay’ın yanında olduğumuzu tekrar hatırlatıyoruz.”

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
E-posta
RSS

Benzer Haberler

Daha fazla haber oku