Selahattin Demirtaş’ın babası vefat etti

4 Kasım 2016 tarihinden beri Edirne cezaevinde tutulan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattim Demirtaş’ın babası Tahir Demirtaş vefat etti.

Medyascope’tan Ferit Aslan’ın haberine göre Selahattin Demirtaş avukatlarına, “Cenazeye katılmak için Adalet Bakanlığı’na başvurmayın” dedi.

“Merak etme baba, yüreğimiz bu hücreden büyüktür”

 

Demirtaş

Selahattin Demirtaş, DEM Parti aracılığıyla ilettiği kendi el yazısı ile paylaşılan mesajda  “Merak etme baba, yüreğimiz bu hücreden büyüktür. Hakkını helal et, nasırlı emekçi ellerinden bin defa öpüyorum. Mekanın cennet olsun. Taziyelerini ileten, acımızı paylaşan herkese teşekkür ve selamlarımı iletiyorum.” dedi. 

 

DEM Parti tarafından yapılan açıklamada, “Cezaevinde rehin tutulan önceki dönem HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın babası Tahir Demirtaş’ın kaybını üzüntüyle öğrendik. Yoldaşımız Selahattin Demirtaş ve ailesine başsağlığı diliyor, halkımıza ise sabır dileklerimizi iletiyoruz. Tahir Demirtaş, haksızlık ve hukuksuzluklara karşı her daim direnmiş, her türlü bedeli ödemiştir. Cezaevlerinden işkencelere kadar hiçbir zulme boyun eğmemiştir. Ailesiyle birlikte 100 yıllık inkara karşı her daim mücadele etmiştir. Kürt sorununda çözümsüzlükten dolayı yaşanan acılarla bir ömür geçiren Tahir Demirtaş, ailesinden ve sevdiklerinden uzakta uzun yıllar direnmeye devam etmiş, yaşamı savunmaktan geri adım atmamıştır. İl ve ilçe örgütlerimiz başta olmak üzere tüm demokratik kamuoyuna ve Türkiye halklarına Tahir Demirtaş’ı ve mücadele anısını sahiplenme çağrısı yapıyoruz. Kürt sorununda çözümsüzlük politikalarına ve aileleri evlatlarından ayıran hukuksuzluklara karşı barışı, demokrasiyi ve adaleti savunmaya devam edeceğiz. Acıların ve zulmün son bulduğu bir ülkeyi hep birlikte inşa edeceğiz” denildi.

 

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
E-posta
RSS

Benzer Haberler

Daha fazla haber oku