Sincanlılardan Büyükşehir Belediyesi’ne Tepki!

Hem 23 yıllık Gökçek dönemi, hem de ilk dönemini tamamlamak üzere olan Yavaş döneminde “üvey evlat” muamelesi gördüklerini belirten Sincanlılardan Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne  büyük tepki var.

6 Mart 2023 tarihinde yoğun trafiğin yaşandığı Ayaş-Ankara yolu üzerindeki yeni yerine taşınan Sincan Nafiz Körez Devlet Hastanesi’nin bulunduğu Ayaş-Ankara Yolu Bulvarı 250. Sokak kesişiminde, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından 15.09.2022 tarihinde yapımına başlanan ancak henüz tamamlanmayan üst geçit Sincanlı vatandaşları mağdur ediyor.

En çok yaşlılar ve çocuklu aileler mağdur oluyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Daire Başkanlığı, hastanenin açılmasından 10 ay önce, 28 Temmuz 2022 tarihinde aralarında Ayaş-Ankara Yolu 250. Sokak kesişimi de olmak üzere 6 yaya üst geçit ihalesi açmış 15.09.2022 tarihinde ihaleyi kazanan Gürtur İnşaat ile sözleşme imzalamış (aynı zamanda işin başlama tarihi) ve işin teslim tarihi 19.10.2023 olarak belirlenmişti. Bu bilgiye göre üst geçitin tamamlanmasına bir ay var.

Yenikent’te yaşayanlar hastaneye gelirken ve Sincan’da yaşayanlar ise dönerken üst geçiti kullanmak zorunda kalıyorlar. Ancak henüz sadece kabası tamamlanmış üst geçit, özellikle yaşlı hastaları ve çocuklu aileleri mağdur ediyor. Asansör ve yürüyen merdivenleri tamamlanmadığı için merdivenlerin ve köprünün demir iskeletini kullanmak zorunda kalan vatandaşlar düşe kalka karşıya geçebiliyorlar.  Mağdur olan vatandaşlar,  Büyükşehir Belediyesi’ne tepki gösteriyor.

Belediyenin açtığı çukura düştü

Gazetemize konuşan Sincanlı vatandaşlardan A.T. “Yenikent’te yaşıyorum. Şiddetli yağışların olduğu önceki hafta hastaneye gelmiştim. Üst geçitin hastane tarafındaki merdivenden inerken yaşlı bir teyzenin su dolu ve neredeyse bir insan boyu derinliğinde derin bir çukura düştüğünü gördüm. Diğer vatandaşlarla teyzeyi çukurdan çıkardık. Sırılsıklam olmuş çamur içinde kalmıştı. Üst geçiti yapan firma  yürüyen merdivenin başladığı yerde bir çukur açmış ama üstünü kapatmamış. Yağmur suyu dolunca da bazı vatandaşlar kaldırıma geçebilmek için çukurun üzerine birkaç tahta parçası koymuşalar. Teyze de çamura girmemek için o tahtaya basarak geçmek istemiş ama düşmüş.  Madem tamamlamıyorsunuz bari açtığınız çukurları kapatın değil mi? Kontrol etmediği için belediye de en az firma kadar sorumludur bu durumdan. Oraya gurula kocaman afişini asmışşa, biz firmayı değil ona işi veren belediyeyi biliriz”

“Bu üst geçit 19 Ekim’e yetişmez”

Belediyenin sayfasında üst geçitin teslim tarihinin 19 Ekim olarak belirtildiğini söyleyen Z.Y. “Bir yılda bu halde olan üst geçitin o tarihe yetişeceğine inanmıyorum. Zaten uzun zamandır burada çalışan işçi görmüyoruz. Geçen gün hastaneye geldiğimde üst geçitin üstünde birkaç işçi gördüm. Ne zaman tamamlanacağını sordum, bana ‘Biz asansör firmasının işçileriyiz. Onun için geldik ama asıl firmadan kimseyi bulamadık, geri döneceğiz’ dediler. Yani ihaleyi alan asıl firmaya kimse ulaşamıyor. Büyükşehir Belediyesi de suçlu burada. İhaleyi yaptım verdimle olmaz bu işler. Arada gidip kontrol edin, firma çalışıyor mu,  son durum nedir, vatandaş ne diyor diye değil mi?  Gerçi onlar şimdi gelmez, seçim zamanı gelirler” Dedi.

S.Y. adlı vatandaş ise “Belediyecilik yerelde ve merkezi tüm birimlerle koordineli çalışmak vatandaşı mağdur etmemekle mükelleftir.  Burada sorumluluk Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne, dolayısıyla Kent Estetiği Daire Başkanlığı’na düşüyor. İlgili birim Sincan Devlet Hastanesi’nin başlama ve bitiş tarihini takip ederek üst geçit ihalesini doğru zamanlama ile başlatmış olsaydı bugün bu mağduriyetleri yaşamayacaktık. Bence yaşanan sıkıntı tamamen kurumlar arası kopukluktan meydana gelmektedir” dedi.

“Büyükşehir Belediyesi’nin üvey evladıyız”

Gazetemize konuşan vatandaşlar, yıllardır Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından “üvey evlat” muamelesine maruz kaldıklarını, Ankara’nın diğer ilçelerine gösterilen ilgi ve destekten mahrum edildiklerini dile getirdiler. G.C. “Bu ilk değil maalesef. Sincanlılar olarak, Gökçek döneminde de aynı dışlanmışlığı yaşadık. Örneğin, her seçim kampanyasında kullandığı ancak yapımı 10 yıldan fazla süren Sincan Metrosu. Tepkimiz üzerine Ulaştırma Bakanlığı’na devretmiş ancak öyle tamamlanmıştı” Dedi.

“Biz Sincanlılar sadece Büyükşehir Belediyesi’nin değil, kurumların da üvey evladıyız” diyen M.Y. ise şunları söyledi: “Fiziki ve donanım olarak oldukça yetersiz olan Sincan Devlet Hastanesi’nin yeni bir yere taşınacağı ve büyütüleceği haberi hepimizi sevindirmişti. Çünkü çoğu işlemler için çok uzakta bulunan hastanelere gitmek zorunda kalıyorduk yıllardır. Ancak 3,5 yılda açılacak denilen hastanenin yapımı da 5.5. yıl sürdü.”

“Şehir Hastanesi’ne gidip-dönmek 4 saat sürüyor”

M.Y. sözlerine şöyle devam etti: “Sağlıkta devrim yapıyoruz diyerek Bilkent Şehir Hastanesi’ni açtılar.  Ankara’nın birçok ilçesine yakın yerlere hastaneye ulaşımı sağlayan servisler verdiler ama hastaneye en uzak ilçe olan  Sincan akıllarına gelmedi.  Evet  Sincan Devlet Hastanesi  fiziki olarak büyütüldü ama hala donanım sıkıntısı ve yapılamayan işlemler var ve mecburen bir çok işlem için şehir hastanesine gitmek zorunda kalıyoruz. Şehir Hastanesi’ne üç aktarma ile gittiğimiz için  toplamda sadece gidiş dönüşümüz 4 saati buluyor. Defalarca talep ettik, ilgililere yazdık ama neredeyse bir şehir büyüklüğündeki Sincan’a bir servis vermediler”

Vatandaşlardan Ö.K. ise “ Mansur Yavaş’ı destekledim ve çok umutluydum. Ankara genelinde güzel çalışmalar yaptı kabul ediyorum ama o da Sincan’a kör bakmaya devam etti. Mesela bisiklet projesi. 56 kilometrelik bisiklet yolu yaptı, proje kapsamında Sincan dışında tüm ilçeler var. Oysa merkeze en uzak ilçe olarak bu projede öncelik bizim olmalıydı. Merkeze bağlayan bir yol olmasa bile çoğumuzun civardaki sanayi bölgelerinde çalıştığı bölgemizde, işe rahatça gidebileceğimiz bisiklet yolları yapılabilirdi pekâlâ. Otobüs ücretlerine de zam geldi biliyorsunuz.  Servisi olmayan firmalarda çalışanlar gidiş-dönüş 30 TL ödüyoruz. Bisikletimiz var ama bisiklet yolumuz yok, kullanamıyoruz.”  Dedi.

Yenikent’in bitmeyen ulaşım çilesi

Fatih’te bir lisede öğrenci olduğunu söyleyen A.D. ise “Evet üst geçit sorun ama bir şekilde tamamlanacaktır. Ondan daha önemli sorunlarımız var. Mesela ben Yenikent’te yaşıyor Fatih’te bir lisede okuyorum. Servis ücretleri çok yüksek o yüzden otobüs+metro kullanıyorum ve zamanımın çoğu yolda geçiyor. Yenikent’te çalışan sadece 4 hat var. Bunlardan sadece biri (557) Sıhhiye’ye gidiyor. Diğer ikisi (577-577-1) Sincan’a gidiyor. 572 nolu hat ise Yenikent’le OSB- Törekent Metrosu arasında ring yapıyor. Göç alan ve nüfusu artan Yenikent için bu sayı ve sefer sayıları çok yetersiz”

“Yetkililer gelip bir gün Yenikent’te yaşasın”

A.D. şöyle devam etti, “Ondan daha kötü olan ise şu: Hem Sincan’a giden hatlar hem de metro ringi gidiş ve dönüşlerde Sincan Cezaevi’ne kadar girip, dolaşıp, geri çıkıyor. Bu çok saçma ve özellikle biz öğrencilere zaman kaybı yaşatıyor.  Otobüslerin güzergahını belirleyen yetkililer buna masa başında karar vermeyip gelip Yenikent’te bir gün yaşasınlar bakalım ne diyecekler? Üç hat neden cezaevini dolaşıyor? Halbuki Çoğlu girişine belli saatlerde kalkan küçük bir servis koyup bu sorunu pekâlâ çözebilirler.”

Bu gerilim belediye seçimlerinde patlayabilir

Gazetemize son olarak konuşan ve “Doğma büyüme Sincan Yenikentliyim” diyen bir vatandaşın söyledikleri ise dikkat çekici: “Yaklaşan yerel seçimlerle birlikte açılışlar, festivaller, sünnet şölenleri gibi etkinliklerle ortalıkta boy göstermeye başlayan belediye başkanları, yapacağınız haberi okuyup Sincanlıların sesini duyar mı bilmiyoruz. Ama birikmiş bu gerilimin seçim sandığında nasıl patlayacağını birlikte göreceğiz”

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
E-posta
RSS

Benzer Haberler

Daha fazla haber oku

+ There are no comments

Add yours

Comments are closed.