Ücretsiz yolcuları taşımayan ÖHO trafikten men edilecek

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 65 yaş üstü yolcuları ücretsiz taşımayan özel halk otobüslerinin trafikten men edileceğini duyurdu. Yavaş, ücretsiz yolcu gruplarını taşımayan otobüslere yönelik yasal işlem yapılacağını ve gelir desteği verilmeyeceğini belirtti.

Destek verilmeyecek

Özel Halk Otobüsleri Birliği’nin, artan maliyetleri gerekçe göstererek ücretsiz seyahat uygulaması kapsamında kendilerine verilen desteğin artırılmasını aksi taktirde  65 yaş üstü dahil ücretsiz taşımayı sonlandıracağını açıklaması üzerine Ankara Büyükşehir Belediye başkanı Mansur Yavaş’tan açıklama geldi.

Mansur Yavaş, 65 yaş üstü yolcuları ücretsiz taşımayan özel halk otobüslerinin trafikten men edileceğini duyurdu. Yavaş, ücretsiz yolcu gruplarını taşımayan otobüslere yönelik yasal işlem yapılacağını ve gelir desteği verilmeyeceğini belirtti.

Mevzuat gereği indirimli ve ücretsiz taşıma yapmayan otobüslerin plakalarının ihbar edilmesi gerektiğini söyleyenYavaş, artan maliyetler nedeniyle EGO’nun da zararda olduğunu, özel halk otobüslerine de düzenli destek sağlandığını belirtti. Desteğin artırılmasına ilişkin verilen son önergeyi “EGO’nun iflasına yönelik” olarak değerlendirdi ve bu nedenle veto ettiğini belirtti.

Sosyal medya hesabından açıklama Yavaş şunları söyledi:

“Sevgili hemşehrilerim göreve geldiğimizden beri artan maliyetlere rağmen toplu ulaşım kullananlar Belediyemizce sübvanse edilerek ucuz taşımacılık yapmaktayız. Ego’nun artan maliyetler nedeniyle sadece 2023 Eylül ayına kadar olan zararı 3 milyar TL’ye yaklaşmaktadır. Ayrıca özel taşımacılık yapan halk otobüslerine de düzenli destek olunmaktadır.

Meclisteki muhalefet üyeleri Belediye Kanunu’nun 62.maddesine aykırı olarak Ego’nun tümden iflasına yönelik önerge vermişler ve tarafımdan veto edilmiştir.

Kanuna ve sözleşmeye aykırı hareket eden işleticiler trafikten men edilerek yasal işlem yapılacaktır. Bundan sonra da gelir desteği verilmeyecektir. Mevzuat gereği indirimli ve ücretsiz taşıma yapmayan otobüslerin plakalarının 153 hattından belediyemize bildirilmesi halinde gereken yapılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
E-posta
RSS

Benzer Haberler

Daha fazla haber oku