Yenimahalle’de sağlığa tam destek

Yenimahalle Belediyesi, vatandaşların sağlık hizmetlerinden kendi mahallesinde faydalanması amacıyla ilçenin her mahallesine aile sağlık merkezi konumlandırıyor. Geçtiğimiz günlerde Barış Mahallesi’nde yapımı tamamlanan aile sağlık merkezini vatandaşların kullanımına açan Yenimahalle Belediyesi, bu kez de 25 Mart Mahallesi sakinleri için yapılan aile sağlık merkezini geniş bir katılım ile hizmete açtı.

Açılış törenine Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Dr. Aylin Yaman, CHP Ankara İl Yönetimi, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Gökay Yıldırım, Belediye Başkan Vekili Mehmet Kartal, Belediye Başkan Yardımcıları Erhan Aras ve Yaşar Neslihanoğlu, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

257 metrekare kapalı alan olarak konumlandırılan 25 Mart Mahallesi Aile Sağlık Merkezi’nde; 5 adet poliklinik muayene odası, 1 adet acil müdahale odası, 1 adet aşı bebek-çocuk izlem odası, 1 adet gebe izlem odası, 1 adet emzirme odası, mutfak ve tuvaletler bulunuyor.

Sağlık ve eğitim konusunda büyük işler başardık

Aile sağlık merkezinin yapımı için yoğun emek harcadıklarını kaydeden Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “25 Mart Mahallemiz emekli ve yaş almış vatandaşlarımızın çoğunlukta bulunduğu bir mahalledir. Muhtarımızla birlikte mahallemize aile sağlığı merkezi konumlandırmak için gerekli kurumlarla görüşmeler gerçekleştirdik ve yoğun emek harcadık. Kendi işimiz olmamasına rağmen genel idare ile uyum içerisinde çalışarak eğitim, sağlık gibi konularda büyük işler başardık ve Yenimahalle’yi günden güne daha ileri bir noktaya taşıyoruz. Biliyorum ki burada oturan çoğu vatandaşımızın cebinde hastaneye gidecek parası bile yok. Bu nedenle vatandaşın kendi mahallesinde aile sağlık merkezi bulunması büyük bir anlam teşkil ediyor. Vatandaşımız muayene olacak, reçetesini yazdıracak, kan şekerini ölçtürecek ve Allah devletime zeval vermesin diyecek. Vatandaşın verdiği vergiyi, kendisine dokunan ve fayda sağlayan projelerle yine vatandaşa harcıyoruz” dedi.

Yaman, “Bu kıymetli hizmet diğer belediyelerde de olmalı”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Aylin Yaman’da, “Bugün çok farklı bir heyecan yaşıyorum. Vekili olduğum bölgede, sorumluluğum alanı olan konuda bir kurumun açılması büyük mutluluk verici. Ankara aynı zamanda sağlığında başkenti olan bir şehirdir. 20 yıl önce başlatılan sağlıkta dönüşüm programı maalesef sağlık hizmet sunumunu paralı bir sisteme çevirmiştir. Şu anda hekimler bu binaların kiralarını, insan kaynağı ücreti, elektrik, su, doğalgaz gibi ücretlerini kendileri karşılıyorlar. Sağlık Bakanlığı’nın yapması gereken bu binaların, bir belediye tarafından yapılması gerçekten çok büyük bir hizmettir. Bu nedenle Fethi Başkan’a çok özel ve kıymetli hizmetinden dolayı teşekkür ediyorum. Mutlaka diğer belediyelerde de olması gerektiğini savunuyorum” şeklinde konuştu.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
E-posta
RSS

Benzer Haberler

Daha fazla haber oku