17 ülke İsrail ve Hamas’a çağrı yaptı: Ateşkes için taviz verin

ABD, Arjantin, Avusturya, Brezilya, Bulgaristan, Kanada, Kolombiya, Danimarka, Fransa, Almanya, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, İspanya, Tayland ve İngiltere, ortak yazılı bir açıklama ile Gazze Şeridi’nde ateşkes için  çağrı yaptı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “Kendi vatandaşlarımızın da aralarında bulunduğu Gazze’deki rehinelerin durumundan derin endişe duyan ülkelerin liderleri olarak şu anda masada olan ve Başkan Joe Biden’ın 31 Mayıs’ta açıkladığı rehinelerin serbest bırakılmasını içeren ateşkes anlaşmasını tamamen destekliyoruz. Kaybedecek vakit yok. Hamas’ı, İsrail’in ilerlemeye hazır olduğu bu anlaşmayı kabul etmeye ve vatandaşlarımızı serbest bırakma sürecini başlatmaya çağırıyoruz” denildi.

Gazze’de ateşkesin yapılması, Gazze’nin yeniden inşası, İsrailliler ve Filistinliler için güvenlik garantisinin,  uzun vadeli kalıcı bir barış ile iki devletli çözüm fırsatlarına yol açacağı vurgulandığı açıklamada, “Bu kritik anda İsrailli liderlerin yanı sıra Hamas’ı da söz konusu anlaşmayı sonuçlandırmak, rehinelerimizin ailelerine ve bu korkunç çatışmanın her iki tarafındakilere rahatlama sağlamak için gereken her türlü tavizi vermeye çağırıyoruz” denildi.

 

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
E-posta
RSS

Benzer Haberler

Daha fazla haber oku