Ankara nefes alacak: BAKAP açıldı

Ankara Büyükşehir Belediyesince (ABB) Gölbaşı ilçesinde yapılan Başkent Ankara Kalkınma Projesi (BAKAP) Tarım Kampüsü ve Rekreasyon Alanı’nın açılışı yapıldı.

Karaoğlan Mahallesi’nde kurulan 3,5 milyon metrekarelik rekreasyon alanının açılışında konuşan ABB Başkanı Mansur Yavaş, Türkiye’nin en büyük tarım kampüsü ve rekreasyon alanını Cumhuriyetin 100’üncü yılında, Ankara’ya armağan etmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Açılışa Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın yanı sıra CHP’li bazı yöneticiler ile milletvekilleri ve vatandaşlar katıldı. Yavaş’ın konuşmasının ardından gerçekleştirilen açılış sonrasında Sagopa Kajmer ve Haluk Levent konser verdi.

“BAKAP kentli hemşehrilerimizin de tarımla tanışmasını sağlayacak”

BAKAP Tarım Kampüsü ve Rekreasyon Alanı’nı açılışında  eşi Nursen Yavaş ile birlikte sahneye çıkan Mansur Yavaş, “Şu anda açılışını yaptığımız alan tam 3,5 milyon metrekare. Türkiye’nin en büyük tarım kampüsü ve rekreasyon alanı. Cumhuriyetimizin 100. yılında, önümüzdeki yüzyıllara miras kalacağına inandığımız bu dev projeyi Ankara’ya armağan etmenin büyük mutluluğunu yaşıyoruz” diyerek konuşmasına başladı.

“Birkaç yıl öncesine kadar çorak ve işlevsiz bir yerken şu anda bu alan içerisinde 39 km yürüyüş yolu, 19 kilometre bisiklet yolu, 45 bin metrekare piknik alanı, 55 bin metrekare lavanta bahçesi, 17 bin 500 adet meyve ağacı, tarım alanları, ekolojik göl, kafeteryalar, çocuk oyun alanları, aromatik bitkiler bahçesi ve spor alanları var” diyerek açıklamalarını sürdüren Yavaş, şöyle konuştu:

“Yine bu alan içerisinde 3 adet ekolojik göl, 160 bin metrekare çim alan, 25 bin adet boylu süs ağacı, 2 milyon 200 bin adet peyzaj bitkisi, belediyemizin işlettiği kafeteryalar, seralar, üretim bahçeleri, karavan parkı var.  Burada yaklaşık 3 yıldır yem bitkisi, buğday, arpa, çavdar, yulaf, domates, biber, patlıcan, çeşitli meyveler gibi birçok kalemde üretim yaptık. Elde edilen ürünlerin bir kısmını zorlu ekonomik koşullarda kendilerine katkı olsun diye sosyal yardım alan ailelerimize ilettik.

Bir kısmını ise küçük aile işletmeleri olan çiftçilerimize, bütçelerine katkı sunmak ve üretime teşvik için hibe ettik. Onlar üretti, Ankara kazandı. BAKAP sadece köyde yaşayan hemşehrilerimizin değil, kentli hemşehrilerimizin de tarımla tanışmasını sağlayacak. Buraya karavan kamp alanı kuruyoruz. Aynı zamanda kısa süre içerisinde hizmete açacağımız bungalov evlerde baba-çocuk kampı, anne-çocuk kampı gibi faaliyetler gerçekleştireceğiz. Yabancı dil eğitim kamplarında çocuklarımızın bir yandan İngilizce eğitimlerini verirken bir yandan da yerinde tarımla buluşmalarını sağlayacağız.”

“Belediyecilik; ranta değil, kente yatırım yapmaktır”

“Burası zamanında konut alanı olarak tasarlanmıştı. Şehir Plancıları Odası’nın açtığı dava sonucu bu plan iptal edildi. Biz ise burayı üretim merkezi ve yeşil alan hâline getirme kararı almıştık. Biz bu kararı aldığımızda, burası için zamanında konut yapma kararı alanlar vardı ya, işte o kişiler incindi” ifadelerini kullanan Yavaş, Melih Gökçek’i kastederek :

“6 milyonluk şehirde rant denildiğinde herkesin aklına gelen tek kişi, burası için şu satırları paylaştı: ‘Mansur Yavaş… Gölbaşı’nda 810 trilyonluk arsayı plan teklifiyle tarlaya çeviren, değerini 10 trilyona düşüren, belediyeciliğin B’sinden anlamayan bir kişidir’ Oysa Belediyecilik; ranta değil, kente yatırım yapmaktır. Kentin soluğunu kesmeyi, parsel parsel birilerini zengin etmeyi Belediyecilik olarak görüyorlardı. Kimileri tarlayı arsaya çevirip rant üstüne rant götürürken kimileri de arsayı tarlaya çevirir, üretir; parayı değil, ülkesini düşünür. İşte bizim farkımız budur.  İşte bizim vizyonumuz budur. Biz betonda değil, yeşilde yarışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“25 yılda kentimize yapılan yeşil alanı biz 5 yılda kazandırmış olacağız”

Başkentteki yeşil alanların sayısını artırmaya devam edeceklerini belirten Yavaş, “Eski dönemde, 25 yılda kentimize yapılan yeşil alanı biz 5 yılda Ankara’ya kazandırmış olacağız. Buradan tekrar ilan ediyorum. Bizler, bir yandan projelerimizi hayata geçirirken bir yandan da ‘çalıyor ama çalışıyor’ kavramını, bu milletin hafızasından söküp atacağız. Çalmadan da çok çalışıldığını herkese göstermeye devam edeceğiz” dedi.

“Belediyecilik; halk için çalışıp bakap gibi üretim alanları açmaktır”

Konuşmasında 5 yılda Ankara halkına hizmet etmek istediğinin de altını çizen Yavaş, “Gücümüzü sizlerden alıyoruz. Size inanıyoruz, size güveniyoruz, sizlerle gurur duyuyoruz. Ankara’yı Mustafa Kemal Atatürk’e yakışır, dünya başkentleriyle yarışır bir hâle hep birlikte getireceğiz. Belediyecilik; kenti betona boğmak değil, yeşile boğmaktır… Belediyecilik; yıllarca 1,7 dolara, yani 45 liraya su satıp, halktan alınan fazla parayla ANKAPARK gibi hayali projeler yapmak değil, halk için çalışıp BAKAP gibi üretim alanları açmaktır” diyerek konuşmasını tamamladı.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
E-posta
RSS

Benzer Haberler

Daha fazla haber oku