Ankara’nın ilk Müzik Müzesi açılıyor

Mamak Belediyesi; Ankara’da bir ilki gerçekleştirerek Müzik Müzesi projesini hayata geçiriyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk konservatuarı olan ve pek çok sanatçının yetişmesine vesile olan Musiki Muallim Mektebi, restore edilerek yeniden ruhuna yakışır eğitim, etkinlik ve atölyelere ev sahipliği yapıyor.

Bu anlayış ile Mamak Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk konservatuarı Musiki Muallim Mektebi’nde Müzik Müzesi açmaya hazırlanıyor. Mamak’a kazandırılan en önemli vizyon projelerden biri olan Müzede yaşanmış ve yaşamakta olan farklı kültürlere ait müzikal değerler ile onlara ait çalgıların yanı sıra, dünya müzik kültürü içinde yer alan değerlerin otantik yapıları gözetilerek, çağdaş bir müze anlayışı içinde bir araya getirilmesi hedefleniyor.  Müze ile gelecek kuşaklara yok olmuş bir kültür yerine; korunan, yaşatan ve belgelerle geleceğe taşıyan bir anlayış benimseniyor.

Müzik Müzesi’nde dört farklı bölüm oluşturuldu. Giriş kısmının duvarlarında müzik tarihimize ait önemli görseller yer almakta. Bir tarafta 12/13 bin yıllık Anadolu müzik kültürüne, diğer tarafta ise Musiki Muallim Mektebine ait görseller bulunmakta ve tarihsel süreç kısaca özetlenmeye çalışılmaktadır. İkinci bölümde, bilgisayarlar üzerinden müzikal değerler ve müze hakkında bilgiler verilmekte ve konuyla ilgili kitap ve dergiler yer almaktadır. Ayrıca yakın bir zamanda bu bölümde, ses kayıt ve yayın sistemleri de sergilenecektir. Üçüncü bölümde Türkiye ve dördüncü bölümde ise Dünya müzik kültürü içinde yer alan müzikal eserler sunulmaktadır.

Türkiye bölümünde 95, Dünya bölümünde ise 113 enstrüman yer alıyor. Müzede yer alan eserlerin büyük çoğunluğu, Çamlıdere Belediye Başkanı Hazım Caner Can’ın koleksiyonundan oluşmakta olup, toplamda müzede 208 enstrüman sergilenecek.

Müze kurulum ve eser toplama çalışmaları kapsamında sizler de elinizdeki enstrümanları Müzik Müzesine bağışlayarak, Ankara’nın ilk ve tek müzik müzesine katkı sağlayabilirsiniz.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
E-posta
RSS

Benzer Haberler

Daha fazla haber oku