Asansör kırmızı etiketle 10 ay çalıştırılmış!

BirGün gazetesinin haberine göre, Aydın’da bulunan KYK’ya bağlı Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda meydana gelen ve bir gencin hayatını kaybetmesine sebep olan asansör “kazası” ile ilgili ortaya çıkan yeni gelişmeye göre,  asansör temmuz ayına kadar 10 ay boyunca  kırmızı etiketle çalıştırılmış.

Savcılık özel izniyle inceleme yapıldı

Habere göre, asansörün temmuz ayına kadar 10 ay boyunca kullanıma uygun olmadığı anlamına gelen kırmızı etiketle çalıştırıldığı ortaya çıktı. Bakım firması temmuz ayında etiketi  ‘uygundur’ anlamına gelen mavi renge dönüştürmüş. Diğer bir iddia ise güvenlik sağlayan bazı elektronik sistemlerinin devre dışı bırakılması oldu.

Bakım firması temmuz ayında etiketi  ‘uygundur’ anlamına gelen mavi renge dönüştürmüş. Diğer bir iddia ise güvenlik sağlayan bazı elektronik sistemlerinin devre dışı bırakılması oldu.

Savcılık özel izniyle  olayın yaşandığı asansörde incelemelerde bulunan Makina Mühendisleri Odası Aydın İl Temsilciliği Başkanı Tunç Erlaçin’in  BirGün’e  yaptığı açıklamada asansörün tam 10 ay kırmızı etiketle çalıştığını söyledi. Erlaçin ayrıca asansörün MMO’nun denetim yetkisinin elinden alındıktan hemen sonra tescillendiğini aktardı.

“16 kişinin binmesiyle bu olayın meydana gelmesi imkansız”

Asansörün 3 metre kaydığını belirten Erlaçin’in olaya ilişkin ilk değerlendirmesi şöyle:

“Asansöre 16 kişinin binmesiyle bu olayın meydana gelmesi imkansız. Böyle bir şey mümkün değil. Yük kapasitesinin üzerinde testler yapılır onu geçerse asansör hareket etmez. Asansörde bir takım teknik arızalar olmuş. Bunları birkaç gün içerisinde açıklayacağız.

Asansör aşağıda tampona çarpıp durmuş yaklaşık 3 metreden fazla kaymış. Kapı açılınca düşmeye başlamış ve hızlanmış.
Kaymasını engelleyen frenleri tekrar inceleyeceğiz. Komplike bir alet. Hangi sistemde sıkıntı olduğunu göreceğiz ama 16 kişinin binmesiyle o asansör düşmez. İmalatı yapan firması başka, periyodik kontrolü yapan firma başka, bakımını yapan farklı, KYK görevlisi farklı kaç hata olduğunu incelemeden sonra göreceğiz.
2020 yılında tescil almış asansör. Bu da MMO’nun denetim yetkisinin iptal edildiği döneme denk geliyor.

Son  kontrol temmuz ayında yapılmış

“15 kişi kapasiteli asansöre 16 kişinin binmiş” diyen Aydın Valisi yaptığı açıklamada ayrıca “Asansörün 21 Eylül’de bakımı yapılmış”  demişti.

Habere göre asansörün bakımıyla ilgili Erçalin  ” Eylül 2022’de asansör kırmızı etiket almış, sonraki periyodik kontrol de aralık 2022’de. O zaman da kırmızı etiket almış. En son kontrol temmuz ayında yapılmış ve mavi etiket verilmiş. Asansörün mavi etiketi alana kadar 10 ay boyunca çalıştırılmaya devam ettiği belirtiliyor. Mavi etiketin nasıl verildiğine de bakacağız. Belediyenin kırmızı etiketli asansörü kapatması lazım.” dedi.

Kaynak: BirGün

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
E-posta
RSS

Benzer Haberler

Daha fazla haber oku