Aşık Veysel ölümünün 50. yılında anıldı

Yenimahalle Belediyesi, büyük Halk Ozanı Aşık Veysel’in 50’inci ölüm yıl dönümü nedeniyle 30 Kasım’da Ozan-Der tarafından düzenlenen programa ev sahipliği yaptı.

Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi Yıldız Kenter Salonu’nda düzenlenen anma programına Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın yanı sıra Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kul, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Gökay Yıldırım, Belediye Başkan Vekili Mehmet Kartal,Halk Ozanları Kültür Derneği (OZAN-DER) Başkanı Hüsnü İyidoğan, Aşık Veysel Kültür Derneği Başkanı Mustafa Özarslan, çok sayıda STK temsilcisi ve vatandaş katıldı.

Karanlık dünyasından bizlere ışık tuttu

Program öncesi katılımcılara seslenen Başkan Yaşar, “Aşık Veysel büyük bir halk ozanıdır. Geçirdiği hastalık sonucu gözlerini görmeyen Aşık Veysel, kalp gözüyle bize ışık tutmuştur. Veysel, karanlık ve yoksulluk içinde geçen dünyasından bizlere ışık tutan Anadolu bilgelerinden olmuştur. Ömür gelip geçicidir ve kalıcı olan ardınızda bıraktığınız eserlerdir. Aşık Veysel eserlerinde Anadolu’yu, Anadolu insanını, doğayı, aşkı anlattı. Türküleriyle Anadolu insanının sesi oldu. Aşık Veysel, Atatürk devrimlerine sıkı sıkıya bağlı bir aşıktı. Atatürk’ün gösterdiği hedeflere ulaşmanın ve bu uğurda çalışmanın en büyük erdem olduğunu düşünmekteydi. Ülkemizin en önemli değerlerinden biri olan Aşık Veysel’i saygı ve rahmetle anıyorum” dedi.

Eserleri hep bir ağızdan seslendirildi

Gülhan Birsöz’ün sunumu ile gerçekleştirilen program, sevilen sanatçı Aşık Veysel Kültür Derneği Başkanı Mustafa Özarslan’ın seslendirdiği türkülerle başladı. Programda Ümit Özdilekli yönetiminde OZAN-DER korosu ve birbirinden değerli halk sanatçıları, şarkıları dillere pelesenk olmuş Halk Ozanı Aşık Veysel’in türkülerini programa katılan vatandaşların eşliğinde seslendirdi.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
E-posta
RSS

Benzer Haberler

Daha fazla haber oku