Avrupa Hareketlilik Haftası başladı!

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun, herkesi 2023 yılında kentsel ulaşım yöntemleriyle şehirleri keşfetmeye ve bu şehirlerin gelecekteki enerjisini korumaya çağırdığı “Avrupa Hareketlilik Haftası” başladı. 41 ülkeden 2 bin 663 kasaba ve şehrin etkinlikleriyle yer aldığı Avrupa Hareketlilik Haftası’na Türkiye, 630 şehir ve kasaba ile katılarak yine rekor kırdı.

Her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında Avrupa çapında düzenlenen Avrupa Hareketlilik Haftası’nın bu yılki  teması  “Şehrini Keşfet”, sloganıysa “Gelecek enerjini koru” olarak belirlendi.

Yılın bu en hareketli haftasında Türkiye’nin dört bir yanında, “Arabasız Gün” etkinliği başta olmak üzere aktif hareketliliği ve sürdürülebilir ulaşım yollarını öne çıkaracak çeşitli etkinlikler, konserler, ve sempozyumlar düzenlenecek. Etkinlikler halka açık olacak. Program detayları için www.mobilityweek.eu internet sitesi, resmi Facebook, Twitter ve Instagram hesapları takip edilebilir.

Büyükelçi İzmir, Ankara ve İstanbul’da programlara katılacak

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı, Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında İzmir, Ankara ve İstanbul’daki programlara katılacak. İzmir programı 18 Eylül’de saat 11.45’de Bostanlı Feribot İskelesi’nde başlayacak. Arabalı vapurla Üçkuyular’a geçilecek, saat 14.00’te tramvayla Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamındaki etkinliklerin yapılacağı Lozan Meydanı’na hareket edilecek. Meydandaki etkinliklere Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut da katılacak.

Avrupa Hareketlilik Haftası’nın 2. durağı Ankara

Büyükelçi Meyer-Landrut’un Avrupa Hareketlilik Haftası çerçevesindeki ikinci durağı ise 21 Eylül’de Ankara olacak. Smart Ankara Elektrikli Bisiklet Paylaşım Sistemi’ne ait bisikletlerle kalabalık bir bisiklet grubu eşliğinde sürüş yapılacak. Büyükelçi Meyer-Landrut ardından Point Hotel’de “Ankara’da Hareketlilik Çalıştayı”na katılacak.

Hafta’nın son günü olan 22 Eylül’de ise Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, İstanbul’da olacak ve Türkiye Belediyeler Birliği’nin (TTB) düzenlediği “Arabasız Gün” etkinliğine katılacak. Etkinlik kapsamında oluşturulacak bisiklet konvoyu Eyüp İskelesi’nden saat 15.00’te yola çıkacak. Konvoyun son durağı ise  Sultan Süleyman Çeşmesi olacak. Grup buradan TTB Strateji ve Vizyon Ofisi’ne yürüyecek ve Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri son bulacak.

Alternatif ulaşım metotlarına teşvik

2002’de beri düzenlenen bu geniş çaplı farkındalık kampanyasıyla karar vericilerin sürdürülebilir ulaşımı ve kentsel aktif hareketliliği teşvik etmesini sağlamak ve yurttaşları sürdürülebilir ulaşıma yönlendirmek amaçlanıyor. Hafta, sürdürülebilir bir dünya ve yüksek yaşam kalitesi için hareketin, daha az enerji tüketiminin, temiz ve akıllı ulaşım biçimlerinin önemini vurguluyor.

Bu ilham verici hafta Türkiye’de Türkiye Belediyeler Birliği’nin ulusal koordinatörlüğünde ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun desteğiyle düzenleniyor. Pek çok şehirde hafta boyunca çeşitli etkinliklerle enerji tasarrufu, enerji verimliliği, sıfır karbon emisyonlu, temiz, çevreci ve daha düşük maliyetli alternatif ulaşım yöntemlerine dikkat çekilecek. Bu yılki etkinlikler belediyelerin ulaşım planlarının ve toplu ulaşım sistemlerinin geliştirilmesine, bisiklet ve yaya yollarının artırılmasına, bireysel araç kullanımı yerine alternatif ulaşım metotlarının tercihi konusunda farkındalık yaratmaya odaklanacak.

Hafta boyunca güvenli ve sürdürülebilir ulaşım faaliyetleri #ŞehriniKeşfet, #GelecekEnerjiniKoru, #AvrupaHareketlilikHaftası2023, #MobilityWeek ve #SaveEnergy etiketleriyle paylaşılacak.

Avrupa Hareketlilik Haftası başlıyor

Ankara’daki etkinlikler

Hafta, Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğünün hazırladığı çeşitli etkinliklerle Başkentte kutlanacak. Otomobilsiz kent gününden şehrini keşfet etkinliklerine, bisiklet sürüş eğitiminden parklarda hareketlilik etkinliğine 7’den 70’e herkese yönelik programlar 16 Eylül Cumartesi günü başladı.

 “Şehrini Keşfet, Gelecek Enerjini Koru” sloganıyla “Avrupa Hareketlilik Haftası”na özel olarak hazırlanan çeşitli etkinliklerde Ankara Büyükşehir Belediyesi, kentleri ve belediyeleri sürdürülebilir ulaşım tedbirleri almaya ve desteklemeye teşvik ediyor.

17 Eylül Pazar günü 10.00-18.00 saatleri arasında Çankaya ilçesine bağlı Bahçelievler 7. Cadde trafiğe kapatıldı ve “Otomobilsiz Kent Günü Etkinlikleri” gerçekleştirildi.

“Otomobilsiz Kent Günü Etkinlikleri” kapsamında; elektrikli bisiklet paylaşım sistemi tanıtımı yapıldı  ve kurulan bisiklet tamir istasyonunda bakım eğitimleri verildi. Ayrıca cadde üzerinde Ankara Büyükşehir Belediyesinin daire başkanlıkları da çeşitli stantlar açtılar.

Hafta boyunca Kent Orkestrası’nın da çocuklara yönelik müzik yayınından, Hacivat-Karagöz orta oyunu ve DJ performansına kadar birçok etkinlik düzenlenecek.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve hafta boyunca dolu dolu geçecek diğer etkinlikler ise şöyle:

18 Eylül 2023 Pazartesi günü 10.00-16.00 saatleri arasında Başkentli miniklerle Macunköy’de“Toplu Taşımayı Keşfet Etkinliği” adıyla Metro Kontrol Merkezi gezisi düzenlenecek.

-19 Eylül Salı günü 10.00-12.00 saatleri arasında yetişkinlere yönelik “Şehrini Keşfet Etkinliği” kapsamında Ulus Kent Meydanı, Roma Tiyatrosu ve Ankara Kalesi gezisi gerçekleştirilecek.

-20 Eylül Çarşamba 09.00-12.00 saatleri arasında Dikmen Vadisi’nde “Ankara Parklarında Hareketlilik Etkinliği” kapsamında yoga ve zumba etkinliği yapılacak.

21 Eylül Perşembe günü 09.00-17.00 saatleri arasında Point Hotel’de “Ankara’da Hareketlilik” çalıştayı düzenlenecek.

22 Eylül Cuma günü ise 14.00-16.00 saatleri arasında Batıkent Çakırlar Mahallesi’ndeki Bisiklet Kampüsü’nde ortaöğretim öğrencilerine yönelik “Bisiklet Sürüş Eğitimi” ile haftanın kapanışı yapılacak.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
E-posta
RSS

Benzer Haberler

Daha fazla haber oku