“Devlet parasıyla Cemevi yapan ilk belediye başkanıyım”

Vatandaşların isteğiyle, yıprandığı için yıkılıp yeniden yapımına başlanan Hacı Ziya Yaman Merkez Cami ve Batıkent Pir Sultan Abdal Cemevi’nde sona gelindi.

“Kasım ayında açacağız”

Yenimahalle Belediyesi tarafından, vatandaşların isteği doğrultusunda yıprandığı için yıkılıp yeniden yapımına başlanan Hacı Ziya Yaman Merkez Cami ve Batıkent Pir Sultan Abdal Cemevi’nde sona gelindi.

Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Macun ve Ergazi mahallelerimizde yaşayan vatandaşlarımızın eskiyen ve ihtiyacı karşılamayan cami ve cemevinin yenilenmesi taleplerini yerine getirdik. Geçtiğimiz aylarda inşaat çalışmalarını başlattığımız iki ayrı ibadethanemizin yapımını kısa sürede tamamladık, İnşallah Kasım ayında da Yenimahallelilerin hizmetine açacağız” diye konuştu.

2 bin metrekare inşaat alanına sahip Cemevi 2 kattan oluşurken, içinde toplantı salonu, konferans salonu, çok amaçlı salon, yemekhane, mutfak, derslikler ve kütüphane bulunacak. 2 bin 269 metrekare arsa alanı olan Hacı Ziya Yaman Macunköy Merkez Cami ise bodrum, zemin ve 1. kattan oluşacak. Cami yanında da taziye evi ve revak alanı yer alacak.

“Devlet parasıyla Cemevi yapan ilk belediye başkanıyım”

Herkesin inancına saygı gösterdiklerini ve Yenimahalle’de kutuplaşmaya mahal vermediklerini dile getiren Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “İlçemizde yaşayan herkesin dinine, inancına saygı gösteriyoruz. Bu inancımızın da geleneklerimizin de gereğidir. Biz Yenimahalle’de yaşayan her vatandaşımızın vergileri ile hizmet ediyoruz. Vergileri alırken nasıl kimseyi ayırt etmiyorsak hizmet ederken de ayırt etmemeliyiz. Birlik ve beraberliğimizi, kardeşliğimizi ancak böyle tesis edebiliriz. Türkiye’de devlet parasıyla Cemevi yapan ilk belediye başkanıyım. Batıkent Serçeşme Cemevi bugün o bölgedeki tüm Alevi yurttaşlarımızın evi haline geldi. Pir Sultan Abdal Cemevi de yaranmıştı ve halkımızın ihtiyacını karşılamada yetersiz kalıyordu. Yeni haliyle Batıkent’te yaşayan hemşerilerimize yakışır bir ibadethane olacak” dedi.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
E-posta
RSS

Benzer Haberler

Daha fazla haber oku