Kent Konseyi’nde “Sürdürülebilir Turizm Paneli”

Ankara Kent Konseyi, çevre ve iklim konusunda farkındalık yaratmak ve vatandaşları bilinçlendirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Yaptığı çalıştaylar ve etkinliklerle çevre ve iklim konusunda dikkat çeken AKK, Ankara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (ANTOD) ve Gıda Dostu Derneği uygulaması “Turuncu Bayrak” tarafından organize edilen “İklim Dostu Ankara: Sürdürülebilir Turizm Paneli”ne ev sahipliği yaptı.

Ankara Kent Konseyi Gençlik Parkı Kabul Salonu’nda gerçekleşen panele; Türkiye Kent Konseyleri Birliği ve Ankara Kent Konseyi Başkanı Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, Turuncu Bayrak Kurucusu Ali Akgün, Turizm Otel Yöneticileri Derneği Başkanı ve Ankara Kent Konseyi Turizm Tanıtma Çalışma Grubu Sözcüsü Savaş Çolakoğlu, Ankara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (ANTOD) Başkanı Atilla Aytun, Çevre Mühendisi İlkim Yiğit, Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı Zeki Açıköz ve davetliler katıldı. Turizm Paneli”nde, 2030 yılına kadar 1 milyar ton sera gazı salınımı önleme hedefi tekrarlanırken gelişmeler de paylaşıldı.

Turizm faaliyetlerinden kaynaklı sera gazı salınımını düşürmenin mümkün olduğunu dile getiren turizmciler gıdadan enerjiye, ulaşımdan diğer faaliyetlere her alanda alınacak önlem ve turistler için yapılacak farkındalık çalışmalarıyla 2030 yılına kadar 1 milyar ton karşılığı sera gazı emisyonunun azaltılabileceğini ifade ettiler.

‘İklim Dostu İnsanlar’ oluşturacağız

Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, ” ‘İkim Dostu Ankara’dan önce ‘İklim Dostu İnsanlar’ oluşturacağız, dirençli kentlerden önce dirençli bireyler oluşturacağız. Dirençli bireyler olabilmemiz içinde bu konudaki farkındalığımızı ayağa kaldırmak zorundayız. Konunun uzmanları iklim değişikliğinin kontrolden çıktığını, fosil yakıt emisyonlarını sınırlandırmak için gerekli kilit önlemlerin gecikmeye devam etmesi halinde felakete doğru sürüklendiğimizi ilan ettiler” dedi.

Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD) Başkanı ve Ankara Kent Konseyi Turizm Tanıtma Çalışma Grubu Sözcüsü Savaş Çolakoğlu ise yaptığı konuşmada: “Ankara, yadsınamaz derecede yatak kapasitesine sahip bir şehir,  burada bu kadar tesisin bu kadar rakamların olduğu yerlerde şu çok değerli: Burada biz aslında günü konuşuyoruz bugüne değil aslında geleceğe odaklanmalıyız ve köklü çözümler üretebileceğimiz aktiviteler bulmamız gerekiyor. ” dedi.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
E-posta
RSS

Benzer Haberler

Daha fazla haber oku