Murat Köse “Kabul etmiyoruz”

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Murat Köse, bir haftadır yaşanan “taşıma krizi” hakkında bir basın açıklaması yaparak, belediyesi yönetimini suçladı. Köse Mansur Yavaş’ı kınayarak  “halk otobüsü esnafının mali hakkını vermeyerek 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz ulaşım hakkını uygulanamaz hale getirdi” dedi

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile özel halk otobüsü esnafı arasında bir süredir gerilim hâkim. Bu gerilim yüzünden ücretsiz ulaşım kartı sahiplerini mağdur olurken, şoförler, ücretsiz yolcu taşımama kararı aldı.  Bilindiği üzere, Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde AK Partili üyeler tarafından verilen önergede, özel  halk otobüsü esnafına verilen gelir desteğinin devamı istenilmiş, AK Parti ve MHP meclis üyeleri kabul, CHP üyeleri ret, İyi Partililer de çekimser oy kullanmıştı.

Önerge oy çokluğu ile kabul edilmiş ancak Mansur Yavaş,  alınan kararı “veto” edeceğini söylemişti. Bunun üzerine büyükşehir ile halk otobüsü esnafı arasında gerilim başlamıştı.  Otobüs şoförleri, şehit-gazi yakınları ve basın mensupları dışındaki 22 grubu kapsayan ücretsiz ulaşım kartı sahiplerini taşımama kararı aldı. Bu karar içinde 65 yaş üstü vatandaşlar da var.

 

“Mansur Yavaş’ı kınıyorum”

Murat Köse, konu ile alakalı   bir basın açıklaması yaparak, Yavaş yönetimini suçladı; 65 yaş üstü vatandaşlara sahip çıktı.  Köse, “7 ay sonra gerçekleşecek seçimler sonrası ilk işimiz , 65 Yaş ve üzeri vatandaşlarımıza ücretsiz taşıma hakkının yeniden uygulanmasını sağlamak olacaktır” dedi. Murat Köse, basın açıklamasında şunları söyledi: “65 Yaş ve üzeri vatandaşlarımıza, AK Parti olarak verdiğimiz 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz ulaşım hakkını, halk otobüsü esnafının mali hakkını vermeyerek uygulanamaz hale getiren CHP’li Mansur Yavaş’ın tavrını çok yanlış buluyor ve kınıyorum. Hem saygıdeğer büyüklerimizi hem de halk otobüsü esnafımızı mağdur etmek ancak Mansur Yavaş’a ve CHP’ye yakışırdı, bu rezilliği de yaptılar.”

“Vatandaşlarımıza ücretsiz taşıma hakkını geri vereceğiz”

Bugüne kadar gelmiş geçmiş en beceriksiz Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olarak tarihe geçen Mansur Yavaş’tan Ankaralı hemşerilerimizin kurtulma zamanı yaklaşıyor. Saygıdeğer Büyüklerimize, toplumumuzun en kıymetlileri, ulu çınarları olan teyzelerimize, amcalarımıza yapılan bu yanlış uygulamayı asla kabul etmiyoruz. Ankara Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili olarak taahhüt ediyorum ki; 7 ay sonra gerçekleşecek olan 2024 Mart seçimleri ile birlikte, Ankaralı hemşerilerimizin teveccühü ile inşallah yeniden Ankara Büyükşehir’i devraldığımızda ilk işimizden biri, 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza ücretsiz taşıma hakkının yeniden uygulanmasını sağlamak olacaktır. Böylece 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız, tüm otobüsleri yeniden ücretsiz olarak gönül rahatlığıyla kullanabileceklerdir.

“Kararı kasıtlı olarak uygulamadı”

“7 aydır halk otobüsü esnafını mağdur ederek, esnafın hukuki hakkı olan gelir desteğini vermeyen, Büyükşehir Meclisi’nden oy birliği ile aldığımız gelir desteği kararını yasa dışı bir şekilde kasıtlı olarak uygulamayan, Eylül ayı Meclisinde alınan yeni gelir desteği paketini, Meclis Karar verdiği  halde veto edeceğini beyan eden, haksız yere halk otobüslerini parka çeken ve zaten ekonomik sıkıntı çeken esnafa ceza yazan Mansur Yavaş’ı; derhal, halk otobüsü esnafı ile bu inatlaşmayı bırakmaya, konuyu siyasi mülahazadan çıkararak, Esnaf Oda Başkanları ve Kooperatif Başkanlarını hemen davet ederek sorunu çözmeye, parka çekilen otobüsleri cezai işlem uygulamadan sahiplerine hiç vakit kaybetmeden iade etmeye davet ediyorum.”

“Halk Otobüsü esnaflarımız belediyenin zulmüne maruz kaldı”

Halk Otobüsü esnaflarımız 4.5 yıldır Büyükşehir yönetiminin her türlü haksızlığına ve zulmüne maruz  kaldı, bu durum bizi derinden üzdü. Ankara Büyükşehir’in kifayetsiz yönetiminin kasıtlı yanlış uygulamaları neticesinde bugüne kadar Halk Otobüsü esnaflarımızın elinde avucunda ne varsa harcadığına ve gerçekten zor günler geçirdiklerine bizzat biz de şahit olduk. Mansur Yavaş’ın maalesef her konudan siyasi rant elde etme hırsı, 30 Büyükşehir içinde sadece Ankara’da bu konuda da kasıtlı olarak çözüm oluşturmayıp sorunun kangren haline gelmesine yol açtı.

“Taahüt ediyorum”

 Halk Otobüsü esnaflarımıza taahhüt ediyorum ki; 7 ay sonra gerçekleşecek olan 2024 Mart seçimleri ile birlikte, Ankaralı hemşerilerimizin teveccühü ile inşallah yeniden Ankara Büyükşehir’i devraldığımızda ilk işimizden biri, tüm ayrıntılarını bildiğimiz, alternatifli olarak çalışarak çözüm de ürettiğimiz bu konuya, ortak olarak, birlikte karar vererek kalıcı bir çözüm oluşturmak olacaktır.”

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
E-posta
RSS

Benzer Haberler

Daha fazla haber oku