Talayman’ın “Dönüşüm” adlı sergisi Çukurambar Sanat Galerisi’nde

Usta sanatçı Metin Talayman’ın “Dönüşüm” adlı retrospektif sergisi Ziraat Bankası Çukurambar Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin ilgisine sunuldu.

Next Level AVM’de yer alan Ziraat Bankası Çukurambar Sanat Galerisi, birbirinden kıymetli sanatçıların resim ve heykel sergileriyle Ankaralı sanatseverlerin buluşma noktası olmayı sürdürüyor.

Birbirinden kıymetli eserleri ilgilileriyle buluşturan Ziraat Bankası Çukurambar Sanat Galerisi, 17 Kasım itibariyle 1999 yılında hayatını kaybeden usta sanatçı Metin Talayman’ın “Dönüşüm” retrospektif sergisine ev sahipliği yapmaya başladı.

Serginin küratörü Prof. Dr. Kıymet Giray, Talayman’ın eserleri hakkında bilgi vererek şunları kaydetti:

“Metin Talayman’ın figüratif ekspresyonlar olan eserleri, insanın baş etmeye çalıştığı sorunlarla doludur. Varoluşçu bir bakış açısıyla acıyı irdeler, sorgular ve toplumun bu acıya duyarsızlığına karşı direnen göndermeler yapar. Sıkıntılara karşı başkaldırı olarak kabul edilebilecek serilerin eserleri olan kompozisyonlarının en şiddetli ve en depresif yapıtlarında bile plastik değerlere önem vermesi Metin Talayman’ın sanatçı disiplinini belirler. Talayman, estetik duyarlılığının uyumuna özen göstererek kurduğu kompozisyonlarında, lirik renk değerlerini titizlikle kullanmaya özen gösterirken aynı zamanda da ekspresyonist kuramlara uyarlı gerilimleri tuvallerine yansıtmayı başarır. Resimlerinin temalarını belirleyen biçimleri vurgulayan renk lekelerine, psikolojik ve simgesel anlamlar yükleyerek, yaşanmakta olan gerilimli sıkıntılara karşı duran kompozisyonlar kurar. Resimleri, yaşamın zorlukları ve mutluluğun umutlarını taşıyan derin içerikli sanat eserleridir.”

17 Kasım tarihinde ziyaretçilere açılan “Dönüşüm” resim sergisi, 15 Ocak 2024 tarihine kadar 10.00 – 22.00 saatleri arasında görülebilecek.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
E-posta
RSS

Benzer Haberler

Daha fazla haber oku