“YÖK Başkanı’nın haberi yokmuş”

Geçtiğimiz günlerde  CHP Muğla Milletvekili Cumhur Uzun’un verdiği “Kaç akademisyenin akademiyi bırakmak zorunda kalıp çalışmak üzere yurt dışına gittiğine” dair soru önergesine YÖK Strateji Geliştirme Başkanlığı’ndan verilen yanıtta “Son 10 yılda çalışmak üzere yurt dışına giden akademisyen sayısı hakkında başkanlığımızda herhangi bir bilgi yer almamaktadır.” denildi.

“Gidenleri bilmiyor, kalanları görmüyorlar”

YÖK’ün yanıtına ilişkin  bir açıklama yapan Cumhur Uzun, “Kaç akademisyenimizin yurt dışına çalışmaya gidip gitmediğini  bilmeyenler onları geri getirmek için hiç bir çaba da sarf edemezler” dedi.

Uzun şunları söyledi “Özellikle son dönemde, zor şartlarda düşük ücretle çalıştırılan akademisyenlerimiz ülkemizi terk etmek zorunda kalıyor. En temel gereksinimlerini dahi karşılamakta zorlanan akademisyenlerimiz ekonomik ve sosyal açıdan büyük sıkıntı içerisinde sorunlarına çözüm bekliyor. Kirasını ödemekte bile güçlük çeken, hatta öğrenci yurtlarında kalan, uluslararası kongrelere katılamayan akademisyenler, maalesef ülkemizi terk etmekten başka çare bulamıyor.”

“12 bin akademisyen yurtdışına gitti”

Yapılan araştırmalara göre yurtdışına giden akademisyenlerimizin sayısının 12 bin civarında olduğunu belirten Uzun “Akademide liyakat ve mobbing sorunu büyük boyutta. En önemlisi ise ekonomik sorunlar. Geçim sıkıntısı yaşayan akademisyenlerimiz bilime odaklanamaz hale geldi. Görülen o ki iktidar sorunlarını görmezden geldiği gibi yurt dışına giden  akademisyenlerimizden de bihaber. İktidarı bir an önce daha fazla yetişmiş insan gücümüzü kaybetmemek adına akademisyenlerimizin sorunlarını çözecek düzenlemeler yapmaya davet ediyorum.” dedi.

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
E-posta
RSS

Benzer Haberler

Daha fazla haber oku