Ya istiklal ya ölüm! Cumhuriyet yolunda

Cumhuriyet’in 100. Yılını çeşitli etkinliklerle kutlamaya hazırlanan Çankaya Belediyesi, kültür sanat merkezlerinde de 100. Yıla ilişkin etkinlikler hazırladı.

Belediyenin ekim ayı kültür sanat programının bu yılki ana teması “Cumhuriyet”. Kültür sanat merkezleri de 100. Yılını kutladığımız Cumhuriyetimize özel etkinliklere ev sahipliği yapacak. Sergi, konferans ve konserlerle geçecek ekim ayının ilk sergisi, “Ya İstiklâl Ya Ölüm! Cumhuriyet Yolunda” olacak.

3-30 Ekim tarihleri arasında Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM) ve Koleksiyoncular Derneği iş birliği ile hazırlanan sergi ziyaretçilerle buluşturuyor. Sergi, Türk halkının Millî Bağımsızlık Mücadelesi’ne ve Ankara’nın bu süreçteki rolüne ışık tutmayı amaçlarken dönemin orijinal belge ve fotoğraflarının kaynak alınarak hazırlanması, kapladığı alan ve eser sayısı bakımından VEKAM’ın ve iş birliği yaptığı kurumların bugüne kadarki en büyük sergisi olma özelliğini taşıyor.

Konser, konferans, panel, belgesel gösterimi gibi çeşitli yan etkinlikleri de kapsayan sergi, 30 Ekim’e kadar Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezinde ücretsiz olarak başkentlilerin katılımına açık olacak.

Ya İstiklâl Ya Ölüm! Cumhuriyet Yolunda

“Ya İstiklâl Ya Ölüm! Cumhuriyet Yolunda” sergi programı kapsamında 6 Ekim Cuma saat 18.00’de Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı işbirliğiyle “Açıklamalı Dinleti” yer alırken 7 Ekim Cumartesi saat 15.00 ‘te Koleksiyoncular Derneği’nin panel etkinliği, 11 Ekim Çarşamba saat 19.00’da İnönü Vakfı işbirliğiyle “Lozan 1923 Olmak ya da Olmamak” Belgesel Gösterimi ve Söyleşisi gerçekleşecek. Prof. Dr. Emine İnanır ve Yevgeni Lansere’nin “Ankara’da Bir Yaz 1922” adlı çalışmasında ‘Ankara İzlenimleri’ başlıklı konferansı, 21 Ekim Cumartesi saat 15.00’te yapılacak. Doç. Dr. Hilmi Bengi’nin “Cumhuriyet Yolculuğunun Habercisi: Anadolu Ajansı” adlı konferansı 28 Ekim Cumartesi saat 15.00’te düzenlenirken, 29 Ekim Pazar saat 13.00’te Urban Sketchers’ın Ankara’nın Çizim Etkinliği sanatseverlerle buluşacak.

“Cumhuriyete adım adım”

Yaşar Kemal Kültür Merkezi bu ay 2 etkinliğe ev sahipliği yapacak. 7 Ekim’de  Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) Cumhuriyet Kitap ile işbirliği içinde yayınlamış olduğu Cumhuriyet Kitapları Serisindeki Laiklik, Bağımsızlık, Eğitim, Demokrasi ve Kadın Hakları konularını içeren “Cumhuriyetimiz 100 Yaşında” paneli düzenlenecek. 11 Ekim’de ise şair/sunucu Funda Özyurt Argun, solist Elif Çelikpala Eraki ve besteci/piyanist A. Onur Cengiz’in katkılarıyla hazırlanan “Cumhuriyete Adım Adım” konseri Başkentlilerle buluşacak. Fikret Otyam Sanat Merkezi, 12 Ekim’de Caner Arıkboğa, Sonat Özcivanoğlu, Utku Coşkuner’in hazırladığı “Aksi Halde” sergisine ev sahipliği yaparken, Şükrü Karakuş’un hazırladığı “Kırkyama, Yüz Beden” sergisi, 13- 30 Ekim tarihleri arasında Zülfü Livaneli Kültür Merkezi’nde ziyaret edilebilecek.

Çankaya Belediyesinin ekim ayı kültür sanat etkinliklerinin detaylarına https://kultursanat.cankaya.bel.tr/ adresinden ulaşılabilir, cankayaks facebook, X ve instagram sosyal medya hesaplarından takip edilebilir.

 

Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram
E-posta
RSS

Benzer Haberler

Daha fazla haber oku